fbpx
5.6 C
Kecskemét
2024. december 17., kedd

FRISS HÍREK

Még vizsgálják, el kell-e költöztetni az orvosi rendelőt a Széchenyi sétányról, és ha igen, hová

- Advertisement -

A Széchenyi sétányi orvosi rendelőnél felmerült, hogy mivel már nem felel meg több műszaki előírásnak, beköltöztetik a Piaristák terére. A szakbizottság végül ezt a kérdést elnapolta, keresik a megfelelő ingatlant, illetve felmérik, mennyibe kerülne egy felújítás. A képviselő-testület kormánypárti többsége azt ugyanakkor elfogadta, hogy az orvoshiány miatt megszüntetik a Czollner téri központú házi gyermekorvosi praxist Kecskeméten és a 900 gyermeket három körzetbe osztják szét. A testületi ülésen elhangzott jópár erős mondat, ezeket is összegyűjtöttük.

Mint azt korábban megírtuk, a Czollner téri házi gyermekorvosi körzetnek 2021 tavasza óta nincs saját orvosa, jelentkező sem akadt, még érdeklődés sem volt. Tartós helyettesítéssel, napi két órában látja el a körzetet dr. Bélley Gábor. Az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága (ESZII) javasolta a körzet megszüntetését, és azt, hogy a hozzá tartozó utcákat – és az itt lakó 900 gyereket – a három szomszédos praxis orvosához, dr. Fischer Lászlóhoz, dr. Kaiser Lászlóhoz és dr. Papp Máriához sorolják át. Az előterjesztés szerint az említett gyermekorvosokkal egyeztettek a körzetük bővítéséről, és írásban nyilatkoztak arról, hogy egyetértenek vele (azt írták, jelenleg a körzetükhöz 600-nál kevesebb gyermek tartozik, egy 2000-es miniszteri rendelet szerint viszont az ellátott lakosságszámnak házi gyermekorvosoknál el kell érnie a 600-at – a változtatással viszont mindhármukhoz több mint 800 gyermek tartozik majd).

  • A Fidesz-KDNP frakció 12 tagja megszavazta a körzet megszüntetését, az ellenzék 8 tagja tartózkodott.

Ugyancsak ilyen szavazatmegoszlással dőlt el az is, hogy

  • a matkópusztai felnőttek dr. Katona Judit háziorvos Batthyány utcai praxisához kerülnek,
  • és az is, hogy dr. Dobozi Tünde és dr. Horváth János rendelője a bérleti szerződések lejárta és a rendelők problémás állapota miatt január 1-jével átköltözik a Nyíl utcából a Piaristák terére.
A Széchenyi sétányi rendelő belülről

Az eredeti előterjesztésbe bekerült azt is, hogy mivel a Széchenyi sétányon dr. Kelle György és a tavaly év végén nyugdíjba vonult dr. Czipott Gabriella rendelőjénél „akadálymentesítési problémák” vannak, ezért ezek ugyancsak beköltöznek a Piaristák terére. A határozat-tervezetbe ezt nem úgy fogalmazták bele, hogy tervről van szó, hanem hogy a helyváltást a közgyűlés „tudomásul veszi”.

Az akadálymentesítés nemcsak a bejáratnál, hanem a belső térben sem megoldott, emellett információink szerint a rendelők alapterülete sem felel meg az előírásnak és a mentőknek is nehézkes megállniuk a bejárat közelében.

A költözésnek viszont nyilván sok széchenyivárosi lakó nem örülne, hiszen a lakóhelye közeléből a városközpontba kellene járnia orvoshoz. Mindezt a városrészhez kötődő, a választáson egyéni kerületben mandátumot szerzett kormánypárti önkormányzati képviselőknek és a nyáron listáról bekerült (de korábban egyéni mandátumos) ellenzéki képviselőknek is jelezték, mint ez a vita során el is hangzott.

A közgyűlés előtt, kedden viszont ülést tartott a Gondoskodó Város Bizottság, és – vélhetően érzékelve a lakosság nemtetszését és a téma konfliktusos voltát – az előterjesztésből kivették a Széchenyi sétányi rendelőket.

Hódi Zsuzsanna (Mi Hazánk) felszólalásában elmondta, hogy „tragikus a helyzet az országban az egészségügy terén, így az orvosi alapellátásban”, majd felsorolta a betöltetlen praxisokra vonatkozó országos és helyi adatokat, amelyeket már korábban megírtunk. Hangot adott annak a véleményének, hogy csak azért akarják megszüntetni a Czollner téri praxist, hogy javítsák a statisztikákat, és ezen a ponton szóba hozta Pintér Sándor belügyminisztert, mondván, hogy a bűncselekmények száma is kevesebb lett, amikor felemelte a szabálysértési értékhatárt 20 ezerről 50 ezer forintra. Hódi Zsuzsanna hozzátette, 2023-ban lépett hatályba az a Pintér által jegyzett rendelet, amely szerint a háziorvosi praxisok felügyeletét ellátó praxiskezelő megszüntetheti a betöltetlen körzeteket.

„Pintér Sándort nyugodtan ki lehet nevezni statisztika javító miniszternek, hiszen ez is elfér az oktatásügyi és az egészségügyi felelősségvállalása mellett” – fogalmazott Hódi Zsuzsanna, kijelentve, a lakosságnak nem a praxisok megszüntetése az érdeke, hanem hogy normális orvosi ellátás legyen az országban. Kérte emellett a polgármestert, tolmácsolja a kormánypárti országgyűlési képviselőknek „az elkeserítő helyzetet, sürgősen oldják meg”.

Szemereyné Pataki Klaudia erre úgy reagált, Hódi felszólalása „kiváló” lenne, ha országgyűlési képviselői feladatokra készülne, vagy azt látna el, de önkormányzati képviselőként maradjon „a városi szinten”. Azt is hangsúlyozta a polgármester, az ő felhatalmazásuk és mandátumuk arra szól, hogy „a körülményekhez képest a legjobb ellátást és szolgáltatást” biztosítsák. Mint kiemelte, önként vállalt feladatként több tízmillió forinttal támogatja a város a háziorvosok és rezidensek ideköltözését, segítik a lakhatásukat.

Később arról is beszélt, hogy milyen problémák vannak a Széchenyi sétányi rendelőknek helyet adó ingatlannal. Az eddig említetteken kívül az, hogy vegyes tulajdonú, az önkormányzat csak részben tulajdonos, és az osztott tulajdonviszony miatt nem szerepelhetett a korábbi TOP-os rendelőintézeti felújításokban. A polgármester azt mondta, évek óta keresik a megoldást, de most már végleges kell, vagy felújítás szükséges, vagy új helyszín bérlése, esetleg új ingatlan építése, vagy a költözés jöhet szóba, „további engedélyt nem kap rendelőintézet a ÁNTSZ irányából”.

Siposné Bodrozsán Alexandra, a Szövetség képviselője szerint az eredeti javaslat a Piaristák terére való költözésről „borzolta a kedélyeket” a széchenyivárosi lakosság körében, és a lakók „azt a visszajelzést adták, hogy ők nagyon nem szeretnék, hogyha ez a körzet a belvárosba költözne”.

„Mi úgy gondoljuk, hogy a háziorvosi praxisok egy működő városnak az alapjait képezik, és helyi lakosokat a lakóhelyükhöz legközelebb kell kiszolgálni” – mondta a Szövetség képviselője, hozzátéve: bíznak abban, hogy a költségvetés megalapozásánál és elfogadásánál „lehetőséget és megoldást találunk arra a helyzetre, hogy ez a rendelő a továbbiakban is itt maradhasson”.

Dobos József (Civil Összefogás Városunkért Egyesület) elárulta, Engert Jakabné alpolgármesterrel többször egyeztetett az ügyről, „van egy-két alternatív megoldás”, de ezeket nem akarta elmondani a közgyűlésen.
„Sok idős emberről beszélünk. Némelyik már éppen hogy el bír totyogni az orvosi rendelőig, nemhogy bejöjjön a Piaristák terére. Vagy a családnak kell behozni, az plusz kiadás, parkoló, egyebek, vagy a kismamáknak külön autóval bejönni, tehát mindenhogy ez egy nagyon problémás dolog. Én átérzem az önkormányzatnak is a helyzetét, de valami bölcs megoldást kell hozni, és nem szabad azt, hogy a Piaristák terére vigyük át az orvosi rendelőt” – mondta Dobos József felszólalásában. Az átalakítással kapcsolatban „bődület magas árat” hallott, szerinte ezért meg kell vizsgálni a lehetőségét, hogy „egy kisebb, hatékonyabb megoldást” lehet-e találni. „Én bízom polgármester asszony és alpolgármester asszony bölcsességében, hogy ezt meg tudják oldani” – zárta szavait Dobos József.

Hasonló cikkünk:  A keveset műtő orvosok teljesítménynövelésével 18 ezerrel több beteget lehetne ellátni az állami ellátásban

Kopping Rita (Szövetség) mondanivalója is erre rímelt, ő is reméli, hogy a Széchenyivárosban maradhat a rendelő, és megköszönte, hogy a kérdés lekerült egyelőre a napirendről.

Pászti András (Fidesz-KDNP) – a Gondoskodó Város Bizottság elnöke – először arra tért ki, nemcsak Magyarországon, hanem Szlovákiában, Szerbiában és Romániában is orvoshiány van.
„Én úgy gondolom, hogy Pintér miniszter úr is erőteljesen keresi a megoldásokat, és jópár évvel ezelőtt az orvosoknak a bérrendezése is többek között arra irányult, hogy ez a helyzet megoldódjon” – mondta a kormánypárti képviselő, aki hangsúlyozta, azért vették ki a határozattervezetből a Széchenyi sétányi rendelőket, hogy rendesen járják körbe a témát.


„Azt érzékelem, hogy bizonyos ellenzéki képviselők mintha örülnének ennek a problémának, pedig ez nem örömteljes” – adott hangot véleményének Pászti András, aki ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a praxis vásárláshoz nyújt támogatást a város. „Mindenki azon dolgozik, a felelős városvezetés főképpen, hogy megoldja a megjelenő problémákat” – jelentette ki. Felszólalása nem maradt gyors válasz nélkül, a másik oldal megszólítva érezte magát, Dobos József jelentkezett ügyrendi felszólalásra.

„Először is országos témáról beszél, másodszor orvos hiányról. Ebben az előterjesztésben nem orvoshiány van, hanem rendelőhiány, képviselő úr. Mi az, hogy az ellenzéki képviselők örülnek ennek? Ne haragudjon már, hogy mondhat ilyet? Miért örülnék? Nekem is választóim voltak, és nagyon sok emberrel mint listás képviselő is tartom a kapcsolatot és ez nem öröm! Ez szomorú, hogy eljutunk idáig. Hogy mondhat ilyet, képviselő úr, ne haragudjon!” – mondta Dobos.

Pászti András erre megjegyezte, Hódi Zsuzsanna hozta fel Pintér Sándort, beszélt a magyar orvoshiányról, ő csak arra reagált.
„Köszönöm, hogy elmondta, hogy nem örül neki, és akkor bízom abban, hogy az ellenzék ettől kezdve ezt a kérdést is segítőkészen fogja kezelni, és megpróbálunk közös jó megoldásokat találni” – tette hozzá.

Az újabb erős mondatok ezután a kormánypárti frakció soraiból érkeztek, jelesül Papp Zoltántól, aki sommás véleményt fogalmazott meg arról, milyen nagyon jó dolga is van a magyar embereknek egészségügyi ellátás terén, csak ők ezt nem tudják, mert „a fejekben nincsen rend”.

„Hát én azt gondolom, hogy olyan szociális elkényeztetés, mint Magyarországon, kevés országban van a világon. Ha csak azt megnézzük, hogy a mentőszolgálat – amelyben 31 éve benne vagyok – körülbelül 80 százalékban indokolatlan feladatokhoz megy ki csak azért, hogy a lakosokat ellássa, akkor ebből következik az is, hogy akárhány körzet lenne, úgyse lenne elég. Mert úgy is lenne olyan, akinek ez kevés volna, mert a legjobb lenne, ha szomszédomba lenne a háziorvos, vagy minden nap átjárna hozzám és minden nap külön csak és kizárólag velem foglalkozna” – fogalmazott Papp Zoltán.

Szerinte több száz milliót költhetne a város arra, hogy adott legyen a korszerű rendelő, „miközben száz vagy kétszáz vagy háromszáz méterről vitatkozunk itt. Tehát azt gondolom, hogy amíg a fejekben nincsen rend, addig százezer orvos se tudja megoldani a problémát” – sommázta a mentős képviselő (a tényszerűség kedvéért a Széchenyi sétányi rendelő légvonalban körülbelül 1200 méterre van a Piaristák téri Egészségháztól, a régi SZTK-tól).

Papp Zoltánnál színesebbet már senki nem tudott mondani a vitában.

Gál Zsombor (Fidesz-KDNP) mint széchenyivárosi egyéni képviselő kifejtette, hogy egyáltalán nem érdeke, hogy a rendelő bekerüljön a városközpontba, és a helyben tartásán dolgozik ő is. Látta, hogy milyen állapotban van az épület, csak egy átfogó felújítás segíthetne rajta vagy egy új helyiséget lenne célszerű bérelni, ami megfelel a népegészségügyi elvárásoknak.

Ugyanerről beszélt Laczkó-Zsámboki Angéla (Fidesz-KDNP) is, kiemelve, hogy ő is megkapta a panaszokat, teljesen egyetért azokkal, akik nehezményezik a költözést, ezért eljárnak az ügy érdekében, dolgoznak a probléma megoldásán, hogy ne szűnjön meg a rendelő a városrészben.

Végül a praxisokról szóló változtatást 12 igen szavazattal (Fidesz-KDNP frakció), 8 tartózkodás mellett (ellenzék) fogadta el a közgyűlés, a Széchenyi sétányi rendelő kérdésére februárban térnek vissza.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Még vizsgálják, el kell-e költöztetni az orvosi rendelőt a Széchenyi sétányról, és ha igen, hová

A Széchenyi sétányi orvosi rendelőnél felmerült, hogy mivel már nem felel meg több műszaki előírásnak, beköltöztetik a Piaristák terére....

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...