Január 5-én, szerdán lakossági egyeztetést tartottak Katonatelepen a véderdőkben tervezett munkálatokról, azaz a fakitermelésről és a faültetésről. A fórumon Szabó Lajos erdőmérnök, Kecskemét város erdészeti szakirányítója és dr. Fekete Gábor önkormányzati képviselő, alpolgármester is jelen volt.
A postaládákba dobott lakossági meghívóban szerepel, hogy az erdő közvetlenül a lakóövezet mellett található, ezért állapota illetve az erdőkezelési munkák hatással vannak a lakosság mindennapjaira. A fórum célja az volt, hogy tájékoztassák a lakosságot a hamaroan induló munkálatokról és a jövőbeni tervekről. A meghívó végén azt írták, hogy a fakivágási munkálatokat februárban tervezik elvégezni.
Szabó Lajos erdőmérnök tájékoztatása után a helyszínen többen kifogásolták, hogy úgy fest, ezt már rég eldöntötték a lakosok megkérdezése nélkül, és nekik semmi joguk nincs ebbe beleszólni – pedig nekik kell együtt élniük a következményekkel.
Volt, aki azt mondta, hogy egyáltalán nem bíznak már az erdőmérnökben, hiszen látták, hogy „milyen munkát végeztek pár utcával odébb”, a vasút és a Lugas sor közötti parkerdőben. Erről korábban részletesen beszámoltunk.
„Nem akarunk tarvágást!” – hangsúlyozták. Ezt többek között azzal is indokolták, hogy az – ezen a szakaszon – frissen felújított 441-es főúton mára annyi autó közlekedik, hogy az erdő nélkül elviselhetetlen lenne a zaj, a por és a kipufogófüst. Természetesen ültetnének új, túlnyomó többségben keménylombú fákat (szilfákat, tölgyfákat, juharfákat), a lakosság szerint azonban ők már valószínűleg nem élik meg, mire ezekből valódi védelmet biztosító erdő cseperedik.
„Ez a legnagyobb különbség az erdőmérnök és a laikus között: egy erdőmérnök erdőéletben gondolkodik, egy laikus pedig emberéletben” – mutatott rá a konfliktus táptalajára Szabó Lajos.
A beszélgetés egy ponton annyira felfokozottá vált, hogy dr. Fekete Gábor alpolgármester, a terület képviselője is központi szerepet vállalt a konfliktusok feloldásában. Első intézkedései között volt például, hogy megkérte a KecsUP Hírek újságíróját, hogy kapcsolja ki a hangfelvételt, lehetőséget nyitva ezzel a „baráti” társalgásnak. Végül ezt nem kellett megtenni, hiszen Szabó Lajos erdőmérnök megerősítette, hogy ez egy nyilvános esemény, valamint a lakosokat sem zavarta, sőt.
Az alpolgármester moderálásában végül mindenki dűlőre jutott abban, hogy a beteg, öreg, veszélyes erdőrészt helyre kell tenni, ehhez pedig fakivágásokra van szükség.
Abban viszont nem értettek egyet, hogy milyen fákkal pótolják a kivágottakat. Szabó Lajos hangsúlyozta: szigorú törvények vannak, amelyeket mindenkinek be kell tartani, ő a diverzitást pártolja. Egy helyi lakos által felhozott ötlet, miszerint ültessenek cserjéket a forgalmas út mellé, úgy tűnik beleillik Szabó Lajos és a képviselő elképzelésébe is, ehhez azonban még több forrást kell szerezni a várostól. Ezt a folyamatot az alpolgármester – ígérete szerint – elindítja.
A lakossági fórum végén – már bőven sötétedés után – mindenki azt látta legjobbnak, ha az azt követő héten újra összegyűlnek, addig pedig dr. Fekete Gábor és Szabó Lajos folyamatosan egyeztetnek.
Ebben a nehéz kommunikációs helyzetben teljesen normális, hogy feszült, személyeskedő hangulat alakul ki és félreértések adódnak. A történtek és a tények pontosításához az alábbi e-maillel kerestük meg Dr. Fekete Gábor alpolgármestert:
– Jól értettem-e, hogy az egyik lakos által felhozott ötlet, a cserjék ültetése beleillik Szabó Lajos és az Ön elképzelésébe is, amelyre még több forrást kell szerezni a várostól, és Ön ezt a folyamatot el kívánja indítani?
– Jól értettem-e, hogy _ezen a szakaszon_ kizárólag azon folyt a vita, hogy milyen növényeket ültessenek a mostani öreg, beteg növényzet helyére?
– Jól értettem-e, hogy biztos döntés még nem született semmiben, és a lakosságnak van beleszólása a dologba? (természetesen a törvényi kereteket betartva)
– Jól értettem-e, hogy Ön egyeztet a várossal és Szabó Lajossal, és ezt követően jövő héten ismét lakossági fórum lesz?
– Ön szerint miért fontos, hogy lakossági fórumon vitassák meg ezeket a kényes ügyeket, ami mindenkinek fontos, de legfőképp a lakosság életét befolyásolja?
Az ügy sürgőssége miatt péntek 12 óráig tudom várni válaszát, amelyet előre is nagyon szépen köszönök.”