„A cél egy kecskeméti fotógyűjtemény létrehozása, mely összefogná a város képi és vizuális emlékezetét” – mondta Bán János alpolgármester a Katona József Könyvtárban tartott hétfői sajtótájékoztatón. Előbb a digitális fotóarchívum valósul meg, melynek alapját a decemberben elhunyt legendás fotóriporter, Tóth Sándor, a Petőfi Népe egykori munkatársának hagyatéka adja. A több százezerre becsült fotónegatív rendszerezését, kiválogatását, adatolását, majd digitalizálását – a Katona József Múzeum és a Katona József Könyvtár – kollégái fogják végezni. Ennek a hatalmas vizuális kincsnek a feldolgozása évekig is eltarthat, egyelőre a munka tervezése és a forrásoldal előteremtése zajlik, várhatóan pályázati forrásokkal kiegészítve.
– Tóth Sándor fotóriporter hagyatéka körülbelül 1958-tól 2006-ig bezáróan tartalmaz – egyelőre csak körülbelül megbecsült mennyiségű, de feltehetően – több százezer képet Kecskemét és Bács-Kiskun vármegye több településének mindennapi életéből, kulturális és sport eseményeiről, politikai és társadalmi történéseiről. Mivel óriási vizuális és történeti értékről van szó, a cél egy fotógyűjtemény létrehozása. Az előmunkálatokat összehangoltan a könyvtár és a múzeum látja el. Már a feltáró munka is hosszú lesz, hiszen ezek a negatívok rendezetlenek, még nincsenek beleltározva és adatokkal ellátva. Ezzel párhuzamosan végzik az idén 40 éves Kecskeméti Televízió archívumának digitalizálását, a cél itt is – az olykor nagyon rossz állapotban lévő – videószalagok és régi cellulit filmek közkinccsé tétele – mondta Bán János.
A KecsUP Hírek kérdésére az alpolgármester elmondta, hogy a tervezett helyi fotógyűjtemény idővel betöltheti a Kecskemétről elköltöző Magyar Fotográfiai Múzeum után hagyott nagy űrt. Hogy a közgyűjteményekben plusz feladatokkal járó munkálatokat hogyan támogatja az önkormányzat, az alpolgármester a válaszában kifejtette: előkészületi és tervezési fázisban vannak, még nem látják egészben a hatalmas hagyatékot, ezután jön a költségoldal pontosítása, melybe várhatóan pályázati forrásokat vonnak be.
Bujdosóné dr. Dani Erzsébet, a Katona József Könyvtár igazgatója hangsúlyozta, hogy kiemelten fontos nemzeti és helyi értéket jelentenek Tóth Sándor fennmaradt fotói. A hagyaték digitalizálása komoly szakmai feladatot igényel, hiszen az évtizedekig – a KecsUP Hírek információi szerint hol a pincében, hol a padláson – kartondobozokban tárolt, több százezres forrásbázis feltáratlan és tételszerűen nem látható egyben. Előbb fel kell mérni a várható feladatokat, hogy milyen humánerőforrásra és infrastruktúrára van szükségük az intézményeknek. Hozzátette: a könyvtár 2019 óta mintegy 2200 fotót digitalizált Tóth Sándor hagyatékából, mely elérhető a közgyűjtemény honlapján.
A könyvtárba decemberben ennél jóval nagyobb mennyiségű fotót – összesen 16, főként fotónegatívokat – tartalmazó dobozt szállítottak Tóth Sándor hagyatékából, mely Kabácsné Tóth Katalin (Tóth Sándor lánya) és Kerekes Gyula András (az Élet a régi Kecskeméten csoport alapítója) aktív szerepvállalása nélkül nem valósulhatott volna meg. Később megtudtuk, hogy valószínűleg ez sem az összes fennmaradt fotó, az évek során ugyanis több doboz másokhoz került. Frissítés: cikkünk megjelenése után kaptuk az információt, hogy Tóth Sándor képeiből a Bács-Kiskun Vármegyei Levéltár további körülbelül 3 ezer darab fotót (nem negatív) kezel.
Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója elmondta: egy közgyűjtemény nyilvántartásába ilyen értékes hagyaték bekerülése mindig különleges esemény. Jelenleg a múzeum mintegy 421 ezer tétel fotóval rendelkezik. Tóth Sándor képei Kecskemét város közgyűjteményét gazdagítják, ezeknek a feldolgozását megkezdték. Szavai szerint korábban már megtették ezt a Fantó és a Fellegi fotókkal is.
Tóth Sándor fotóiból márciusban, a Városháza Galériában kiállítás nyílik.