Lépésre késztette az amerikai kormányzatot a magyar kormány döntése, miszerint megvétózza az Európai Unió új, 15 százalékos globális minimumadójának bevezetését. Az amerikai pénzügyminisztérium pénteken közölte, hogy felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es kettős adóztatást kizáró egyezményét – írja a Portfolio.
A bejelentésre három miniszter is megszólalt.
Magyarország ellenáll a globális minimumadó bevezetésének, s az azzal járó adóemelésnek – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter. Szerinte a globális minimumadó bevezetése azt jelentené, hogy a magyarországi termelő vállalatok társasági adóterhelése gyakorlatilag a duplájára emelkedne. Ez magyar munkahelyek tízezreit sodorná veszélybe.
Az Egyesült Államok nyomást akar gyakorolni Magyarországra a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondásával, hogy változtassa meg álláspontját a globális minimumadóval kapcsolatban – nyilatkozta Varga Mihály pénzügyminiszter.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szintén úgy látja, hogy ez nyomásgyakorlás annak érdekében, hogy Magyarország fogadja el a globális minimumadót. „Az Egyesült Államok elég nagy hatalom ahhoz, hogy ne ilyen kisstílű nyomásgyakorlást alkalmazzon”.
A parlament Gazdasági Bizottsága a hétfői ülésének napirendjére is felvette a kérdést, ugyanis 3. pontként szerepel, hogy a Magyarország gazdasági érdekeinek védelmével ellentétes politikai nyomásgyakorlás elutasításáról szóló politikai nyilatkozatra vonatkozó javaslatot tegyenek. A napirend szerint a bizottság dönt arról, hogy önálló indítványt nyújtanak be.
via portfolio.hu