A Partizán vendége volt Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. A műsorban beszélt arról a dilemmáról, hogy tavaly ősszel vállaljon-e Oroszország felé hosszú távú kötelezettséget a magyar kormány energia ügyben.
„Be kell biztosítani magunkat” – ez volt a kormány álláspontja akkor. Tizenöt évre szóló, hosszú távú gázvásárlási szerződést írt alá az MVM Zrt. az orosz Gazprommal. Ennek köszönhető, hogy nem lesznek ellátási problémák télen Magyarországon – mondta Orbán.
Arra a kérdésre, hogy miért nem nyilvánosak a Gazprommal kötött gázszerződés részletei, azt válaszolta, hogy „az ilyen típusú üzleti információk sehol a világon nem nyilvánosak. Ez nem egy magyar sajátosság”.
Az uniós szankciók miatt szálltak el az energiaárak – beszél folyamatosan erről Orbán Viktor és a kormányzati szereplők is. Nincs szankció jelenleg a gázra, ám már önmagában annak is árfelhajtó hatása van, hogy egyáltalán csak szó van esetleges gázszankciók bevezetéséről – vélekedett Orbán. Magyarázata szerint amikor a piaci szereplők azt látják, hogy valami be fog következni, és szűkül a kínálat, gond van a vezetékekkel, kevesebb gázmennyiség van a piacon, akkor a kereslet-kínálat logikája alapján felviszik az árakat.
Azonban a Gazprom felelősségét nem tagadta.
„Senki nem kérdőjelezi meg, hogy az energetikát fegyverként használják egy geopolitikai játszmában az oroszok is, meg egyébként a nyugatiak is.”
Bármelyik oldal is csinálja, ennek a magyarok az elszenvedői – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy miért egyedül a szankciókat okolja a kormány az áremelkedésért, Orbán azt válaszolta, hogy a koronavírus-járványnak is volt hatása az inflációs környezetre, de ez összehasonlíthatatlan ahhoz képest, ami a háború kirobbanása és az energetikai szankciók tárgyalása óta elindult.
„Ez a piaci értelemben teljesen irracionális árazás” megszűnne, ha eltörölnék az uniós szankciókat, bár nem állnának vissza azonnal az árak – mondta Orbán.
Orbán Balázs apokaliptikus vízióknak tartja azon véleményeket, miszerint az elmúlt hónapokban a magyar devizatartalék szintje a háromhavi import alá esett vissza, így ez az „IMF behívásának klasszikus előszobája”. Tizenkét éve hallgatják ezeket az előrejelzéseket, és minden alkalommal bebizonyosodott, hogy nem volt igazuk azoknak, akik ilyesmit jósoltak – fogalmazott. Ezeket a véleményeket „egyértelműen a baloldalhoz sorolható, és nyíltan a kormány ellen politizáló gazdasági szakemberek” terjesztik, és ez rendkívül szórakoztatja őt.
Orbán megerősítette, hogy az állítás nem áll fent és nem kell behívni az IMF-et Magyarországra.
via Telex