Az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs a következő ülésén foglalkozik majd a sokat támadott napelem-szabályozással, amely ideiglenesen megtiltotta a helyben fel nem használt villamos energia közcélú hálózatba való betáplálását – válaszolta a Világgazdaságnak az Energiaügyi Minisztérium. A válaszban hangsúlyozták, hogy a korlátozás a háztartási erőművek telepítésére és csatlakoztatására nem vonatkozik.
Az uniós illetékesek lépéseket várnak el a magyar kormánytól a korlátozás felszámolása érdekében. „Magyarországnak legkésőbb 2024. december 31-ig fel kell oldania a lakossági napelemes rendszerek által termelt áram betáplálási lehetőségének tilalmát ahhoz, hogy hozzáférjen a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) támogatási forrásaihoz.” Ebben az ügyben a kabinetnek már az idén március 31-ig valamilyen reformot kell végrehajtania az Európai Bizottság javaslata alapján.
A korlátozás a villamosenergia-rendszer védelmében született, és nem a napelem-tulajdonosokkal szemben, a tervek szerint az érintett hálózatok megerősítéséig lesz életben.
„A belföldön elérhető energiaforrások fokozott hasznosítása erősíti Magyarország energiafüggetlenségét. A környezetbarát áramtermelés hozzájárul a klímasemlegességi célok eléréséhez is” – hangsúlyozták a válaszban, amely szerint a kormány a háború és az elhibázott szankciók okozta energiaválságban, az elszálló energiaárak mellett is mindent megtesz Magyarország ellátásbiztonságának megőrzéséért és a lakossági energiaárak alacsonyan tartásáért.
A fejlesztések elindultak, az MVM cégek mellett az E.ON Hungária csoport három elosztó cégén 142 milliárd, az Opus Titászén pedig 26,6 milliárd forint értékben indultak, illetve indulnak olyan fejlesztések, amelyekre jórészt azért van szükség, hogy a jelenleginél sokkal több napelemet lehessen a hálózatukra kapcsolni. Az E.ON a napokban újabbat lépett: közölte, hogy egy három éven át tartó, 74 milliárd forintba kerülő hálózatfejlesztési programot indít.