Most, amikor a magyar animáció ennyire exponálva van, kitalálhatnának egy jól működő rendszert – a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF) is sikert elért, a Kojot négy lelke című animácós film rendezőjét, Gauder Áront kérdezte a Hang.hu
A nem a mostani trendekbe illeszkedő film több fesztiválon (Annecy-ban, Los Angelesben) is nyert, nemzetközi sikert ért el. Az alkotás során Gauder csak arra gondolt, hogy úgy sikerüljön a film, ahogy szerette volna. „Józan paraszti ésszel úgy gondolom, ha valami más, annak nehezebb is, de többet érhet el” – mondta.
Egy kritikus úgy fogalmazott, hogy „nem tudja, a fehér emberek Európából csinálhatnak-e az indiánokról filmet.” Ellentmondásos a témaválasztás, azonban színvonalasabb a film, mint egyes amerikai animációs produkciók, így a dilemmát érdemes félretenni és megnézni.
A díjak után új filmekre lesz-e lehetőség, a rendező szerint biztos, de még bizonytalan, hogy milyen formában valósulhat az meg. „Egyelőre csak figyelek. Konkrétum még nem hangzott el. De az biztos, hogy a Cinemonnak is sokkal könnyebb lesz így munkákat bevonzania” – fogalmazott Gauder.
A rendező szerint most kellene támogatni a fiatalokat, akik önerőből nem tudják a filmjeiket megvalósítani.
„Azt gondolom, hogy most, amikor a magyar animáció ennyire exponálva van, kitalálhatnának egy jól működő rendszert. Ez pedig nem feltétlenül csak pénzt jelent. Hanem hogy akik tehetségesek, azok alá valamilyen védőháló kerüljön. Mert nagyon nehéz egy frissen végzett animációs rendező rövidfilmjéhez tartozó gyártót találni. Szinte lehetetlen. És gyártó kell. Ha lenne valami szervezet, ami segít legyártani, vagy az adminisztrációban eligazít, az jó lenne. Mert ezek az emberek nem értenek hozzá, ahogy én sem értek. A MOME elég jól menedzseli az embereket, a METU is, csak nagyon szűkös forrásokból. Pénz is kell hozzá, de a lehetőség lenne fontos. Rengeteg fiatal van, aki önerőből nem tudja” – mondta Gauder.
A teljes interjút a Hang.hu-n olvashatja.