A Népszava kérdésére a Belügyminisztérium közölte, hogy nincs ismerete a pedagógusok korábbi évektől eltérő munkaerőpiaci mozgásáról. A parlament július 4-én fogadta el a státusztörvényt, aminek következtében jövő januártól megszűnik a pedagógusok közalkalmazotti státusza, növekedhet a munkaterhelésük és át is vezényelhetik őket más intézményekbe.
Az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központnál is érdeklődött korábban a lap, hogy június eleje óta mennyi pedagógus adta be felmondását és szüntette meg a közalkalmazotti jogviszonyát, de nem tudtak válaszolni: nem rendelkeznek ilyen adatokkal – állították.
„Több mint kétezren már be is adták felmondásukat az utóbbi hónapokban” – mondta Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. A törvény bevezetése előtt már több mint ötezer pedagógus jelezte online, hogy elhagyják a pályát.
Szeptemberig többen kivárnak, hogy végkielégítést kaphassanak, a szakszervezetnél arra számítanak, hogy sokan tanév közben fogják elhagyni a pályát, és kétséges, hogy őket hogyan pótolják.
A kormány Gosztonyi szerint a nyugdíjas tanárok visszahívásával igyekszik majd „elkenni” a munkaerőhiányt, a törvényben ezért is tették lehetővé a nyugdíjasok korlátlan visszafoglalkoztatását.
via HVG