A magyar országgyűlés 136 kormánypárti igen, 58 ellenzéki nem szavazat mellett elfogadta a „pedagógusok új életpályájáról” szóló törvényjavaslatot, amit a köznyelv státusztörvényként ismert meg, a kritikusabb szakszervezetek pedig csak bosszútörvénynek nevez.
Kecskemét két fideszes országgyűlési képviselője, Szeberényi Gyula Tamás és Salacz László is igennel szavazott arra a törvényre, ami ellen hónapokig tüntettek tanárok, diákok és szüleik; és aminek elfogadása után a pedagógus szakszervezetek szerint több ezer tanár hagyhatja el a pályát. Tavasszal a tiltakozásokkor több gimnáziumi tanárt már kirúgtak, mert felszólaltak az oktatás problémái ellen, míg mások önként álltak fel elkeseredésükben.
A kormány ezzel szemben azt állítja, azzal, hogy megszűnik a tanárok közalkalmazotti jogviszonya, az új jogszabály megalapozza a pedagógusok társadalmi, szakmai megbecsülését, további jelentős béremelését. És létrejön a teljesítményalapú bérezési rendszer, vagyis aki eredményesebben tanít, az magasabb jövedelmet fog elérni.
Az Orbán-kormány a fizetésemelésre a forrást az EU-tól várja, aminek viszont az a feltétele, hogy meg kellene egyeznie az Európai Bizottsággal a lehívható pénzekről. Ezt ígérték már kora tavaszra, majd késő tavaszra, és nyár elejére is.
Törvény van; pénz egyelőre nincs.