8 C
Kecskemét
2025. május 11., vasárnap

FRISS HÍREK

Nyílnak-e postapontok a bezárt posták helyett Kecskeméten?

- Advertisement -

Tavaly ősszel zárt be a vacsiközi posta a Gázló utcán, mint gyorsan kiderült: nem ideiglenesen, hanem véglegesen, mert azóta sem nyitott ki. A körzet önkormányzati képviselője, dr. Tóth Szilárd (Szövetség) nemrég Facebook-posztban szólította meg a városrész vállalkozóit, üzlettulajdonosait, jelentkezzenek, ha látnak fantáziát egy postapont üzemeltetésében. Erre a Magyar Posta partneri programjában van lehetőség. Hallani arról is, hogy a Hunyadivárosban az új közösségi házban lesz postapont, erről pedig Pászti András képviselőt (Fidesz-KDNP) kérdeztük meg.

Mint ismert, a Magyar Posta tavaly október végén döntött úgy, hogy országosan 366 postahelyet ideiglenesen bezárnak az energiafelhasználás csökkentésére hivatkozva. Kecskeméten összesen hat posta lett a döntés áldozata: a Kodály Zoltán téri (vasútállomásnál lévő), a Dózsa György úti, a Czollner közi (hunyadivárosi), a Gázló utcai (vacsiközi), a reptérnél lévő és a ménteleki.

A november 12-étől elrendelt ideiglenes bezárásból azóta végleges bezárás lett ott, ahol az önkormányzat nem kötött szerződést a postával, hogy díjfizetés ellenében újranyithasson a postahivatal. A posta ugyanis közölte, hogy továbbra is nagyok a fenntartási költségek, ráadásul még mindig több a posta az országban, mint amennyit a jogszabály előír, így nincs lehetőség az ideiglenes posták megnyitására.

A bezárt Gázló utcai posta, melynek újranyitására aláírásgyűjtés is kezdődött/ Fotó: Hraskó István

Kecskeméten a Gázló utcai posta újranyitását közel hétszáz aláíró kérte. Dr. Tóth Szilárd, a Vacsiköz és Bethlenváros önkormányzati képviselője (Szövetség a Hírös Városért Egyesület) ezért arra tett javaslatot, hogy a Magyar Posta és a kecskeméti önkormányzat kössön postai szolgáltatás igénybevételére piaci szolgáltatási szerződést, és a város a posta működési költségeinek felét vállalja át. Ilyen konstrukcióra ugyanis több más vidéki településen is sor került. Ezt a javaslatot azonban elutasította a fideszes többség.

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester februárban más utat vetett fel: keressenek piaci szereplőket, akik megállapodást kötnek a postával és saját üzletükben végeznek postapartneri szolgáltatást.

2022 ősze óta szünetel „átmenetileg” a bezárt posták működése / Fotó: Hraskó István

A Magyar Posta ugyanis szintén februárban meghirdette új partneri programját, amelyben olyan helyi vállalkozások (például élelmiszerüzletek, gyógyszertárak vagy bankfiókok), illetve önkormányzatok vehetnek részt, amelyek vállalják, hogy átveszik a Magyar Posta alapvető szolgáltatásait (a saját ingatlanukban, azaz a boltban, a patikában és így tovább). A csekkfelvételt, valamint a levél- és csomagfelvételt lehet majd végezni az új partnereknek, a háznál történő kézbesítéssel továbbra is a Magyar Posta foglalkozik majd.

„Nemzetközi viszonylatban számos országban hasonló formában működnek posták. Korábban már 19 Takarékbank fiók és 2 kistelepülési élelmiszerüzlet bevonásával került tesztelésre a partneri üzemeltetési forma. A Magyar Falu Program keretében megújuló kistelepülési üzletek közül 220-ba integrálódik be postai szolgáltatás. A tapasztalatok szerint ez az üzemeltetési forma mind az ügyfelek, mind a partner vállalkozások számára hatékonyan és eredményesen működik. Az új partneri modell keretében a meglévő vállalkozói vagy szolgáltatói tevékenység mellett végezhető a postai feladatellátás, így növelhető az ügyfélkör és az árbevétel. Ezzel is erősödik a vidék megtartó ereje. Az új modell továbbá lehetőséget teremt a lakosság számára, hogy a postai szolgáltatások továbbra is helyben, a korábbinál akár hosszabb nyitvatartási időben legyenek elérhetőek. Ennek köszönhetően egy helyen, gyorsan és hatékonyan vehető igénybe több szolgáltatás is” – indokolta meg részletesen a Magyar Posta, miért is jó, ha már nem náluk, hanem mondjuk egy élelmiszerboltban kívánjuk feladni a levelet vagy befizetni a csekket.

Hasonló cikkünk:  Uniós támogatás révén éledt újjá a tiszaalpári Nagy-tó
A házakhoz továbbra is a postások viszik majd ki a leveleket / Fotó: Hraskó István

A Magyar Posta tájékoztatása szerint a partnerük részére biztosítják:

  • 1 fő ingyenes képzését
  • teljes körű logisztikai ellátást
  • munkapultot (kiszállítással)
  • számítógépet (monitorral, kiegészítőkkel, operációs rendszerrel, speciális postai szoftverrel)
  • POS terminált PIN paddal
  • csekkszkennert
  • digitális aláírópadot
  • pénztárgépet
  • arculati elemeket (kültéri postapajzs, beltéri táblák)

És mit várnak el a partnerektől?

  • internetvonal
  • router
  • nyomtató
  • vonalkódolvasó
  • min. 10 négyzetméter terület a szolgáltatóhely és ügyféltér részére
  • 2 négyzetméter szabad falfelület a tájékoztatók kihelyezéséhez
  • mobiltelefon(ok) a VPN-es bejelentkezéshez
  • minimum 16A elektromos hálózat

Az alapcsomagba a levél- és csomagküldemények felvétele, a csekk- és utalványbefizetés, borítékok, bélyegek értékesítése, és egyéb tevékenységek (például POS-en keresztül történő pénzfelvétel) tartozik. A bővítettbe pedig (ez választható): fiókbérleti szolgáltatás, papír alapú állampapír értékesítés, biztosítás közvetítés, szerencsejáték értékesítés.

A partnereknek havonta jutalékot fizet a Magyar Posta a forgalmi adatok alapján. A tájékoztató szerint 15 ezer főnél népesebb településeken egy levél felvétele 28 forint, egy csomagé 44 forint, egy készpénz-átutalási megbízás 26 forint.

A napokban Tóth Szilárd Facebook-posztban írta ki, hogy a körzetben „régóta várt postapont kialakításával kapcsolatos eddigi egyeztetések nem hoztak eredményt”. Csatolta a fentebb általunk is leírt részleteket és kérte a városrész vállalkozóit, üzlettulajdonosait, jelentkezzenek, ha ezek alapján látnak fantáziát egy postapont üzemeltetésében. „Amennyiben megkeresnek, én továbbítom adataikat a Magyar Posta Zrt. és az Önkormányzat kapcsolattartói felé, hogy a postapont feltételrendszerét egyedileg letárgyalhassák” – ígéri képviselő. Mint kérdésünkre elmondta, talán lesz foganatja a felhívásnak – legalábbis a héten felhívta őt egy, a postapont iránt érdeklődő üzletvezető.

A széchenyivárosi posta megúszta a bezárást / Fotó: Hraskó István

Más kérdés, hogy a Magyar Posta azt is közölte: a partner programra jelentős számban érkeztek regisztrációk, amelyek feldolgozása folyamatosan történik, és először a 3000 főt elérő vagy ennél kisebb lélekszámú települések esetében kezdik meg a pályáztatási szakaszt. Van egy lista, amelyen feltüntetik azokat a településeket, ahova keresnek együttműködő partnert, ezen Kecskemét nem szerepel – igaz, a listát közlésük szerint folyamatosan frissítik.

A Hunyadivárosi Közösségi Ház / Fotó: Hraskó István

Hallani arról is, és az önkormányzati sajtóban, a hiros.hu-n is megjelent, hogy a nemrég átadott Hunyadivárosi Közösségi Házban is postapont működhet majd. Megkérdeztük erről Pászti Andrást, a városrész önkormányzati képviselőjét (Fidesz-KDNP), aki megerősítette: zajlanak erről a tárgyalások a városvezetés – Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és az egyik alpolgármester – valamint a Magyar Posta között, és van rá esély, hogy valóban elérhetőek lesznek a postai szolgáltatások a közösségi házban. További konkrétumokat egyelőre nem tudtunk meg, de a képviselő megígérte, ha valóra válnak a tervek, és lesz postapont, meghívja a KecsUp-ot is a megnyitóra.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...