A Tiszakürti Arborétumban is szívesen vadászgatnak a hazánkban is költő gyurgyalagok csoportjai. A magas fűvű gyepfelületeknek köszönhetően gazdag táplálékforrást találnak a vonulásukra készülődő rovarevő madarak. A vonulást pedig augusztus végére, szeptember elejére időzítik, így itt az idő, hogy búcsút intsünk nekik.
A gyurgyalag az egyik legszínesebb madarunk, és mivel méheket is fogyaszt, ezért méhészmadárnak is hívják, azonban a házi méh igen kis részét képezi a táplálékának. Táplálkozik még darazsakkal, lepkékkel és egyéb repülő rovarokkal is.
Költőhelyül lösz- és homokfalakban, homokbányákban, csatornák, mélyebb árkok falában alakít ki lyukakat, amelyek elérhetik a 2 métert is. A telelőhelyről, Afrika déli részéről április végén – május elején érkezik vissza, ezért évente csak egyszer költ. Az állományait oltalmazni kell, mert a vízparton az áradások, máshol siklók, valamint a homok- és löszfalak leomlása, elhordása veszélyeztethetik.
Fészkelőállománya 29 000 – 32 000 pár (2017–2018, statisztikai becslés párok becslési adatai alapján). Fészkelőállományának trendje mérsékelten növekvő (1999–2021).
via Berek