Az az abszurd helyzet alakult ki, hogy sok tanár elkezdte a tanévet, majd szeptember közepén bejelenti: nem akarja folytatni a munkát. Ugyanis a pedagógusok szeptember 15-29-ke között nyilatkozhatnak arról, ha nem akarják aláírni a 2024. január 1-től hatályba lépő új szerződésüket. Sokan megvárhatták ezt az időpontot, mert akik már nyáron elmentek a közoktatásból, azok nem kaphattak végkielégítést.
Valószínűleg a tanárok kivárnak szeptember 29-ig, mert így az iskolavezetés vagy a tankerület is később szerez tudomást a távozásról, így talán a pedagógusoknak kevesebb ideig kell a retorzióktól tartaniuk. De bízhatnak abban is, hogy a hónap végéig történik valami változás, ami miatt mégis maradnak a közoktatásban. Információk szerint sok iskolában még a hét közepén sem kapták meg a tanárok a tájékoztatást az új munkaviszonyukról, miközben ez alapján kellene döntést hozniuk. Az oktatásban dolgozóknak a státusztörvény alapján írt új szerződésüket szeptember 15-ig kellett megkapniuk.
A státusztörvény elfogadása előtt is létezett tanárhiány, viszont a törvény elfogadása megdobhatja a távozó vagy távozni készülő tanárok létszámát. A törvény elfogadása előtt ötezer pedagógus jelezte: felmond, ha elfogadják az új jogállást. A kormány nem aggódik.
Rétvári Bence államtitkár szerint „semmi rendkívüli változás” nem történt a tanárok létszámában, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig azt mondta: az országban nincs tanárhiány. Szerinte „az nem igaz, hogy ezrek hiányoznának, mert a gyerekek száma csökkent: a tanárok száma nem, vagy kismértékben, a gyerekek száma nagymértékben csökkent”.
via Telex