Magántőkealapban landoltak azok az állam által 2019-ben és 2020-ban alapított városi tőkealapok, amik a magyar vállalatok támogatására jöttek létre. Hat megyeszékhelyen indította el az MFB Csoporthoz tartozó MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. az egyik típusú támogatásalapot nagyjából 3-10 milliárd forintos keretösszeggel, és létrejött a Vidékfejlesztési Tőkealap is az agrárvállalkozások megsegítésére.
Összesen 29 milliárd forint keretösszeggel indultak az állami forrású városi alapok, amiket további városokra is kiterjesztettek volna – a projektet 12 évre tervezték, de három év után csendesen leállították.
A Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által felügyelt MFB Csoport tőkealapja, a GloCap I. Gazdaságfejlesztési Magántőkealap úgy jött létre, hogy a hat városi tőkealapot és a Vidékfejlesztési Tőkealapot összevonták, mint például az egykori zánkai MÁV-üdülő két magántőkealap érdekeltségébe került. Az egyik MFB-s alap volt. Az összevonást firtató kérdésre annyit válaszoltak, hogy az „nem közérdekű vagy közérdekből nyilvános adat megismerésére irányulnak”.
Annyi azonban kiderült, hogy a magántőkealapba 32 milliárd forint közpénzt helyeztek el, és a tőkealap által kibocsátott befektetési jegyek, ideiglenes befektetési jegyek kizárólagos tulajdonosa az MFB Invest Zrt. Az összeget a Global Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. magánvállalat fogja kezelni, amelynek vezetői rendre kormányközeli és fideszes kapcsolati hálóhoz tartozó emberek.
Közérdekű adatigényléséből derült ki, hogy a hat kihirdetett városból négyben – Kaposváron, Veszprémben, Nyíregyházán és Pécsen – egyetlen vállalkozást sem támogattak a beszántott városi tőkealapok. Debrecenben és Székesfehérváron osztottak ki támogatást, de csupán 1,62 milliárd forint értékben.
via 24.hu