Hatodik alkalommal hirdették a Richter Anna Díjat, amely orvosok, egészségügyi szakdolgozók, kutatók, tanárok, gyógyszerészek kreatív ötleteinek megvalósításához járul hozzá idén 4-4 millió forintos támogatással. A közönségdíj sorsa március 10-ig a szavazók kezében van, a tizenöt döntőbe jutott csapat között a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Pszichiátriai Osztályára is lehet voksolni. Ők azt tűzték ki célul, hogy a mentális betegséggel élők szélesebb körében segítsék elő a mindennapos testmozgás kultúrájának kialakulását.
A Richter Gedeon Nyrt. által alapított Richter Anna Díj célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségtudatosság, a társadalmi jóllét fontosságára, inspirálja az egészségügy, oktatás, kutatás, gyógyszerészet területein dolgozó szakembereket, segítse újszerű ötleteik megvalósítását, megmutassa azokat a nagyközönségnek.
A pályázat olyan maximum ötfős csapatokat vár, melyek vezetői az egészségügyben, oktatásban dolgozó elhivatott nők, akik szeretnék intézményük, szervezetük, közösségük vagy a hozzájuk kapcsolódó páciensek, diákok körülményeit, mindennapjait jobbá tenni – olvasható a richterannadij.hu oldalon.
- A 2018-ban elindított díj az elmúlt öt évben huszonhat hiánypótló ötlet megvalósítását tette lehetővé összesen 104 millió forintból.
- Idén 24 millió forintot osztanak szét, ugyanis az orvos, pedagógus, egészségügyi szakdolgozó, gyógyszerész és junior kategória zsűridíjasai mellett az online szavazás nyertese is Richter Anna Díjban és a projekt megvalósítására fordítható 4 millió forint támogatásban részesül.
- Március 10-ig lehet megtekinteni a döntős csapatok bemutatkozását és lehet szavazni a projektekre a www.richterannadij.hu oldalon.
A döntőbe jutott 15 csapat között van – orvos kategóriában – a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Pszichiátriai Osztálya, dr. Máttyássy Adrienn osztályvezető főorvos vezetésével, Testmozgással az elme egészségéért című pályázatukkal (csapattagok: dr. Kovács Ágnes, Pintér Dóra, dr. Sutus Nikolett, Takács Viktor).
Az osztály fekvő- és járóbeteg szakellátása évente körülbelül 2500 fekvőbeteget bocsájt otthonába a kórházi kezelés befejeztével, és mintegy húszezer orvos-beteg találkozás történik. Az országosan is igen nagylétszámú betegcsoportnak az ellátása során a korszerű gyógyszeres, pszichoterápiás és rehabilitációs beavatkozások mellett az elmúlt egy évben pilot program formájában elindították a rendszeres testmozgás beépítését a kiegészítő terápiás és az egészségmegőrzési lehetőségek sorába.
Célkitűzésük a mentális betegséggel élők szélesebb körében a mindennapos testmozgás kultúrájának kialakítása, és a fenntartásának elősegítése.
A programba dietetikust, gyógytornászt, személyi edzőt, pszichológust, nordic-walking oktatót terveznek bevonni, szerveznének egészségnapokat, és belépőjegyekkel, sportbérletekkel támogatnák a programban résztvevőket. Életmódprogramjuk erőssége abban mutatkozik meg, hogy korosztálytól függetlenül alkalmazható, bármely ellátási formában megismételhető. Emellett közösségi keretek között növeli a csoportkohéziót, mely segítheti a betegeket a társadalomba való reintegrációban – olvasható a pályázat összegzésében.
Március 20-án ünnepélyes díjátadó gála keretében derül fény a díjazottak kilétére.