Kecskemét zöldfelületeinek fejlesztése érdekében az önkormányzat Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervet (ZIFFA) készít. A tervezési folyamat részeként felmérik a lakosok véleményét és felmerülő igényeit. A kérdésekre online a PARTIMAP térképes kérdőíven válaszolhatunk.
Nemcsak általában kíváncsiak a tapasztalatainkra a kecskeméti parkok minőségével, a városban található fák állapotával és mennyiségével, a parkok felszereltségével / tisztaságával, és azzal kapcsolatosan, hogyan kellene fejleszteni a zöldterületeket. Mindezt egyenként megtehetjük most a város összes parkjával, közkertjével, erdejével, de még a kecskeméti és a ménteleki főtérrel is a ZIFFA PARTIMAP-on keresztül.
Hogy miért fontos fokozottan védeni és növelni a zöldfelületeket?
Magyarországon belül Kecskemét és térsége a klímaváltozás és a szárazodás hatásainak az egyik leginkább kitett terület. A város időjárásának alakulásában már napjainkban is észlelhetünk módosulásokat a korábbi évtizedekhez képest, amely jelentősen befolyásolja az itt élők életminőségét. A zöldfelületeknek környezetvédelmi és település-ökológiai kedvező hatásai vannak, például megkötik a légszennyező anyagokat, oxigént termelnek, de kiválóan használható zajcsökkentésre is. Egyébiránt csökkentik a hősziget hatásokat, és védik a talajt a szélerózió ellen.
A zöldfelület növelését „Kecskemét levegőminőségi tervének felülvizsgálata 2020-2025” városi dokumentum is előirányozza, mert mint arról szó van benne:
Kecskemét központi belterülete és az egyéb beépítésre szánt területei zöldfelületekben igen szegény terület, és az indokoltnál jóval jelentősebb terület burkolások miatt folyamatosan csökken a zöldfelület mennyisége, mely megmutatkozik a város levegőminőségében is.
Mi a PARTIMAP és mire használhatják a jövőben a kecskemétiek?
A PARTIMAP (PARTIcipatory MAPping, azaz részvételi térképezés) egy ingyenes, könnyen kezelhető és testre szabható térképes kérdőívfelület azoknak, akik a közpénzből megvalósuló tervek és programok kialakításába be szeretnék vonni az érintetteket is. A társadalmi egyeztetés és az érintettek bevonása azonban sokszor csak látszatszinten megy végbe – ez a program azt segíti, hogy ne csupán általánosságban tehessenek fel az érintetteknek kérdéseket. Részletesen a részvételi térképezésről itt olvashat.
A fejlesztés az Európai Bizottság (DG Regio) által támogatott Participatory Mapping in Cohesion Policy in Hungary (PartiMap) elnevezésű projekt keretében valósult meg. Az eszköz továbbfejlesztését a Heinrich Böll Alapítvány prágai irodája támogatta.