Ursula von der Leyen újraválasztott bizottsági elnök kérése az volt a tagországok felé, hogy a biztosjelöltek kiválasztásánál vegyék figyelembe a nemek közötti egyensúly megteremtését. A határidőig már csak néhány nap van hátra, és egyre reménytelenebbnek tűnik ennek a megvalósulása.
Ezidáig 27 tagállamból 22 tagállam terjesztette elő a jelöltjét, Portugália, Belgium, Dánia, Olaszország és Bulgária még nem. A bejelentett aspiránsok többsége pedig férfi, hat nő van mindössze a 22 jelölt között. Az Euractiv írásában az elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az egyenlőtlenség a belpolitikának és a taktikai manőverezésnek köszönhető, amely elsőbbséget élvez a közös európai érdekekkel szemben.
Szakértők szerint a távolmaradó országok stratégiai okokból tartják vissza jelöléseiket, és megvárják, hogyan alakul a névsor a Bizottságban. Olyan tagállam is van, ahol a belpolitika jelentős szerepet játszik, így Dániában, Bulgáriában és Belgiumban, amelyekben kormányváltás vagy -válság van folyamatban. Magyarország esetében Orbán Viktor ismét Várhelyi Olivért nevezné a végrehajtó testületbe, de őt az Európai Parlament képviselőinek többsége elutasítja, női tartalékjelölt pedig nem került szóba.
Von der Leyen befolyásával kapcsolatban eltérőek a vélemények, egyes szakértők szerint a legjobb megoldás az, ha a tárcákat a tagállamokhoz igazítja, mások szerint jelentős befolyása van arra, hogy a jelöltek újragondolását követelje. Az Európai Parlament az őszi meghallgatások során végül figyelembe veszi a nemek közötti egyenlőséget. Ha von der Leyen nem alakítja át a jelenlegi listát, a biztosjelöltek meghallgatása várhatóan szeptember közepén-végén kezdődik.
via Portfolio