2023 júliusától folyamatosan csökken a havi szülésszám Magyarországon, 7793-ról jutottunk el az év elején a 6650-hez, és most júniusban a 6040-hez. Soha nem született ilyen kevés gyermek, amihez a kormány politikája is hozzájárulhatott.
Van olyan demográfus, aki a számokat látva először azt hitte, elrontották az összesítést a Központi Statisztikai Hivatalnál, és egy megye kimaradt. Aztán kiderült, hogy az adatok valósak, és ez a kormány szimbolikus ügyét, a nemzeti sorskérdésként kommunikált családpolitikát is érinti.
Volt már olyan, hogy drámaian zuhant be a szülésszám, például a 2021. szeptemberi 8635-ről mindössze öt hónap alatt esett le 6094-re. Innen azonban volt visszapattanás: újabb fél év múlva, 2022 júliusában 8327 volt a születésszám. Ezek a hullámok mutatják, hogy a zuhanás sokszor csak átmeneti.
Tóth G. Csaba demográfus-közgazdász, a HUN-REN KRTK Közgazdaságtudományi Intézet munkatársa úgy látja, hogy a rossz adatok önmagukban még nem tragédia. Szerinte a mostani számokból még nem érdemes komoly következtetéseket levonni, több jel is arra utal, hogy ez akár átmeneti is lehet.
Hozzátette, az tény, hogy ha a 45 éves nőket nézzük, akkor az egymást követő generációkban az átlagos gyerekszám hosszú idő óta folyamatosan csökken. A szakember szerint a rossz adatok mögött több ok is húzódik.
1990-től számolva egyre kevesebb a szülőképes korú nők száma, a gyerekvállalás ideje pedig kitolódott a rendszerváltás előtthöz képest. A termékenységi arányszám is nagyot esett, most 1,36-on áll. Ezzel nem zárható ki, hogy 80 ezer alá csökken az évi gyerekszám.
A 2019-ben bevezetett kormányzati intézkedések, amelyek a gyerekszám növelését ösztönözték, feltehetően előrehoztak egy jelentős számú szülést. Ennek utólagos következménye is lehet a mostani bezuhanás. Emellett a világ számos országához hasonlóan a gazdasági válságok miatt is csökken a termékenység. Az elmúlt évben recesszió volt, magas infláció, emellett rengeteg bizonytalanság, ami nemcsak gazdasági természetű – fejtette ki a szakember.
via 24.hu