Az indoklás szerint a „kulturált és biztonságos könyvtárhasználat” érdekében vezetik be az ingyenes, ám kötelező regisztrációt a kecskeméti Katona József Könyvtárban november 19-től. Nélküle már kizárólag az előtérbe és a kávézóba lehet majd bemenni. Az egész változtatás leginkább arra vezethető vissza, hogy sokan nem olvasni, hanem mosdózni jártak be az intézménybe – ami talán valahol érthető is, hiszen a megyeszékhelyen egyetlen nyilvános illemhely van közterületen.
A könyvtár tájékoztatása szerint november 19-től, keddtől vezetik be a biztonsági kapun belépő látogatók ingyenes és kötelező regisztrációját. A fontosabb tudnivalók:
- Az érvényes tagsággal rendelkezők nyomtatott olvasójegyük vagy napijegyük vonalkódjának leolvasásával továbbra is használhatják a könyvtár nyilvános tereit.
- Akinek nincs érvényes tagságija, ezentúl már csak a regisztrációt követően mehet át a beléptetőkapun.
- A tájékoztatás szerint ez 2-3 percet igényel: be kell mutatni a személyi igazolványt, és meg kell adni az alapvető azonosítási adatokat (név, születési név, születési idő, lakcím).
- A regisztrációs kártya egy évig érvényes, ám kölcsönzésre nem jogosít.
- A felnőtt-, illetve gyermekcsoportok esetében egy főnek (a csoportvezetőjének / pedagógusnak) kell regisztrálnia.
- Ha a kávézó vagy a nagytermi rendezvények vendégei szeretnének mosdóba menni, a kávézó személyzetétől vagy a ruhatárban kérhetnek rendezvénylátogatói kártyát.
- A könyvtár belső tereiben zajló programok résztvevőinek regisztrálniuk szükséges.
- Ha otthon maradt/nincs meg az olvasójegy, illetve a regisztrációs kártya, akkor a kölcsönzési ponton – a személyi azonosítás után – kérhető napijegy.
„Szolgáltatásaink minőségének fejlődésében bízva türelmüket és megértésüket kérjük!” – posztolta a könyvtár.
A könyvtár régebben 10-től este 7-ig volt nyitva, majd 2023-ban ideiglenes jelleggel ezt 9-18 órára változtatták, és az új szabályzatban is ez a nyitvatartás lesz benne (a hétfő továbbra is szünnap, tehát az intézményt keddtől szombatig lehet látogatni). Mindezt a látogatói szokásokkal magyarázták: sokan korábban mennének a könyvtárba, míg este 6 után már alig tartózkodnak az intézményben.
A témában kértünk nyilatkozatot Bujdosóné dr. Dani Erzsébet igazgatótól. Szerkesztőségünknek küldött válaszában azt közölte, hogy a regisztrációhoz személyi igazolvány és lakcímkártya felmutatása szükséges, „ezek közül az előbbi az elengedhetetlen feltétel”. Hozzátette, a beléptetőkapu képes beolvasni az okostelefonokon tárolt regisztrációt vagy az olvasójegyet is.
Aki esetleg nem tud lakcímet megadni, nem is regisztrálhat? – ezt is megkérdeztük, hiszen több forrásból is úgy tudni, hogy a hajléktalanokkal már adódtak gondok a könyvtárban. Az igazgató erre a felvetésünkre nem válaszolt.
„A regisztráció bevezetésével a hazai és nemzetközi gyakorlatot vesszük át. Elvégre, az állami tulajdonú közvagyonnak, vagyis az intézmény dokumentumállományának és egyéb kultúrjavainak a védelme, úgyszintén az épület állagának megóvása, a dolgozók és a könyvtárhasználók biztonsága, valamint a nyugodt, kulturált körülmények megteremtése törvényesen is a feladatunk” – hangsúlyozta Bujdosóné dr. Dani Erzsébet.
A Kulturális Bizottság október 14-i ülésén és az október 17-i közgyűlésen is téma volt a kötelező regisztráció.
A bizottsági ülésen Hahn-Tapodi Zsuzsanna, a bizottság nem képviselő tagja (a választáson a Szövetség jelöltjeként indult) annak a véleményének adott hangot, hogy a döntéssel a könyvtár megszűnik közösségi térnek lenni. Mint elmondta: nem érti, miért kell ahhoz „igazolvány”, regisztráció, hogy valaki beléphessen a könyvtárba.
Az igazgató az ülés jegyzőkönyvének tanúsága szerint neki is elmondta, hogy igyekeznek követni a magyar és nemzetközi trendeket, és a könyvtár a jövőben is „nyitott” közösségi térként fog működni.
Az, hogy egy minimális regisztrációt kérnek a terek használatához az állományvédelem és az épület állagvédelme érdekében, az egyáltalán nem ördögtől való – mondta, hangsúlyozva, ez bevett gyakorlat az ország nagy könyvtáraiban, sőt nemzetközi viszonylatban is.
Kiemelte, nem visszaszorítani szeretnék a könyvtár használatát, hanem megtartani a kulturális intézményhez méltó szintjét. Az igazgató arról is tájékoztatott a bizottsági ülésen, hogy online is lehet regisztrálni. Ebben az esetben belépéskor a biztonsági őrök ellenőrzik az adatok helyességét, a biztonsági kapu pedig chippel fog működni, tehát telefonos azonosítással is át lehet majd menni rajta.
Bujdosóné dr. Dani Erzsébet arról is szót ejtett, hogy a kávézónak lesz 10 regisztrációs kártyája, ezeket tudják majd odaadni a kávézó vendégeinek, ha a mosdót szeretnék használni: „ugyanúgy, ahogy a kulcsot elkérjük a benzinkútnál”.
Király József (Szövetség) sem értett egyet a kötelező regisztrációval, ennek a testületi ülésen is hangot adott. Szerinte a beléptetőkapuk a stadionokba valók, és nem a kulturális intézményekbe.
„Méltánytalannak tartom, mert a könyvtárnak vannak olyan részei, amelyek ingyen és olvasójegy nélkül is látogathatók, közösségi rendezvényekre szolgáló rendezvényterme is van. (…) rendezvény kapcsán netán valakinek mégis be kell mennie a toalettre, azt csak úgy tudja megtenni, hogyha fényképes igazolvánnyal regisztrál a könyvtárba, utána vélhetően lecsippantja, hogy ott járt. Azt mondom, hogy ez egy olyan közösségi tér, amit mi fizetünk, a mi adófizető pénzünkből van, és illessen meg a szabadság joga, hogy ne minden percben tudjanak arról, hogy én ott járok, mit csinálok, hogy csinálom. (…) ha valaki nem talál a közelben olyan illemhelyet, ahol elvégezheti a dolgát, akkor ne az utcán, ne a belváros különböző eldugott helyein, a Lordok Háza mögötti szűk kis részeken végezze el, hanem igenis a közösségi térben elhelyezett toalettben. (…) Nem tartom elfogadhatónak most sem, és próbáljuk meg átgondolni” – mondta az ellenzéki képviselő a közgyűlésen.
„Azért van szükség ezekre a beléptetőkapukra, mert sajnos sok olyan látogatója volt a könyvtárnak, aki tényleg csak a mosdó használata miatt ment be, nem pedig a
könyvtár szolgáltatásait vette igénybe” – jelentette ki Ladics Monika, a Humánszolgáltatási Iroda vezetője. Míg a kormányoldal részéről Leviczky Cirill kért szót, és emlékeztetett, hogy a témát már a bizottsági ülésen tárgyalták, nem ez a legfontosabb kérdés a költségvetés kapcsán. De tudomása szerint „nagyon sok rongálás, könyvlopás, újságlopás történt” a könyvtárban, és egyébként is, a mai világban már fontos, hogy biztonsági kapu legyen egy ilyen intézményben.
A könyvtár a testületi ülésen egyébként azért került szóba, mert a költségvetés módosítása kapcsán a beléptetőkapu kialakításához kellett biztosítani a szükséges fedezetet, 3,7 millió forintot.
Ingyenes regisztráció nélkül igénybe vehető szolgáltatások november 19-től:
- a ruhatár használata;
- a nyilvánosság számára meghirdetett könyvtári programok látogatása a nagyteremben (de a toalett használata regisztrációhoz / tagsághoz kötött);
- a Bababarát terület szolgáltatásai;
- a Könyvtári Kávézó használata; WIFI-szolgáltatással internetelérhetőség saját eszközzel az előcsarnokban, a nagyteremben és a Könyvtári Kávézóban.