Furcsa, magyar telefonszámról érkező, ám vélhetően csalók által generált kínai nyelvű telefonhívásokra lettek figyelmesek a KecsUP olvasói. Az általunk megkérdezett szakértő szerint az ilyen jellegű megkeresések ellen szinte lehetetlen védekezni, a legnagyobb hazai mobilszolgáltatók is tehetetlenek ellenük. Így ők inkább az ügyfeleket sarkallják nagyobb körültekintésre.
Érdekes megkeresések érkeztek a KecsUP szerkesztőségéhez nemrég. Több olvasónk jelezte, hogy nagyon furcsa telefonhívásokat kaptak, amiknek a fogadásakor egy kínai hölgy géphangja kezdett beszélni hozzájuk. Ám hogy miről, azt nyelvtudás hiányában nem értették. Egyik olvasónk nem hagyta annyiban a dolgot, és a hívás után visszahívta az adott számot. Ami azonban ekkor történt, az még a telefonhívásnál is furcsább volt: a szám tulajdonosa ugyanis egy magyar fiatalember volt, aki értetlenül állt a hívás előtt, hiszen elmondása szerint azon a napon nem indított semmilyen hívást a telefonjáról. Ám hasonló „kínai hívást” már ő is kapott. Tehát a telefonszámát egészen egyszerűen ellopták tőle.
Bárki képes kétes eredetű telefonhívásokat generálni
– Jelen esetben nem beszélhetünk telefonszámlopásról, maximum az azzal való visszaélésről” – jelentette ki a KecsUPnak Fehér Krisztián Zsolt, telekommunikációs szakértő, a Netfone – Mobilháló Franchise Partnerhálózat vezetője. Elmondása szerint ezekben az esetekben a telefonszám feletti rendelkezés továbbra is az előfizető nevén van, így a telefonszám csak kijelzett számként jelenik meg az eredeti hívóazonosító elrejtésére. Ráadásul egy ilyen visszaélésre szinte bárki képes lehet. Fehér Krisztián Zsolt szerint ugyanis csak egy VoIP softswitch szolgáltatás kell hozzá, így a kínai géphangos hívások tömegesek és egy számítógép által generáltak lehettek.
– Olyanok, mint amit akkor tapasztalunk, amikor közszolgálati témában tájékoztatják a lakosságot valamilyen információról 1 perces hívásokban. Akkor is több tízezer hívást bonyolítanak le pár percen belül egy számítógépes rendszeren keresztül – mondta Fehér Krisztián Zsolt. A telekommunikációs szakértő hozzátette, kifejezetten kínai nyelven beszélő hívókról még nem hallott, ám biztos abban, hogy ezek a telefonhívások nem korlátozódnak kizárólag Magyarországra.
Több célból is csöröghet a telefonunk
A kérdésre, hogy van-e bármilyen eszköz az ilyen telefonhívások megelőzésére, vagy hogy mit tehetnek a felhasználók, hogy ne essenek ilyen hívások áldozatául, a szakember elmondta, a mobilelőfizetőknek esélye sincs a védekezésre. „Ez olyan, mintha valaki találomra az én nevemmel mutatkozna be valahol” – szögezte le. Ezekkel a csörgetésekkel jellemzően sem a hívott felet, sem azt nem éri kár, akinek a számát kijelzik, viszont magával a felépülő hívással (amikor a hívott fél felveszi a telefont) a csalók bevételre tehetnek szert a hívás folyamata során.
Emellett az sem zárható ki, hogy a hívások más célt szolgálnak, például visszahíváskor egy emeltdíjas szolgáltatás elindulását. Fehér Krisztián Zsolt ezért inkább azt javasolja, hogy mindenki fontolja meg, hogy az ő életében az emelt díjas hívások mennyire életszerűek.
Végül a szakember egy harmadik üzleti modellt is megemlített. Szerinte a hívások mögött a marketing adatgyűjtés is állhat, hiszen ezekkel a hívásokkal a vállalat könnyen és egyszerűen ellenőrizheti, hogy a hívott szám élő szám-e (ha kicseng, akkor az), felépül-e a hívás, illetve hogy férfi vagy nő a tulajdonos. „Ezek az adatok ugyanis valahol, valakinek és valamilyen célból értékesek lehetnek” – fűzte hozzá a Netfone – Mobilháló Franchise Partnerhálózat vezetője.
Tehetetlen mobilszolgáltatók
A KecsUP a rejtélyes kínai hívások kapcsán megkereste a legnagyobb magyarországi mobilszolgáltatókat is. Azt próbáltuk megtudni, hogy ők találkoztak-e már hasonló esetekkel, és ha igen, úgy a hasonló hívások megelőzése érdekében milyen lépéseket tettek. A Vodafone Magyarország tapasztalata alapján a hívószám-hamisítással kapcsolatos visszaélések az elmúlt időszakban érzékelhető módon növekedtek. Megerősítették, a hívószám-hamisításos hívások ténylegesen nem az adott ügyfél hívószámáról indulnak, hanem akár több nemzetközi partneren, úgynevezett international carrier-en keresztül érkeznek be a hazai végződtető hálózatokba. Így azok soha nem számlázódnak a csalás során felhasznált hívószám előfizetője előtt. S mivel a visszaélésben érintett telefonszám ténylegesen nem, csak látszólag tartozik egy adott szolgáltatóhoz, így a mobilszolgáltatók nem tudják megakadályozni az ilyen jellegű csalásokat.
Hozzátették, a felhasználóknak azonban érdemes pár dolgot mindig észben tartaniuk annak érdekében a csalást:
- A hívószám-hamisítással kapcsolatos visszaélés során a csalók általában banki alkalmazottnak adják ki magukat, hogy a bankkártya adatokat, vagy az online banki hozzáféréshez szükséges adatokat megszerezzék.
- Fontos kiemelni, hogy a bankok az általuk indított telefonhívásban soha nem kérnek személyes adatokat, vagy banki belépési adatokat az ügyfeleiktől, így, ha valaki olyan hívást kap, amelyben ilyen adatokat kérnek, célszerű, ha haladéktalanul bontja a hívást és felhívja a bankját a bank hivatalos telefonszámán, hogy megérdeklődje, valóban keresték-e a banktól.
- Ha valaki egy ilyen visszaélés áldozatává vált, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a bankjával és tegyen rendőrségi feljelentést.
Hasonló választ küldött a Magyar Telekom is. Szerintük a hívóazonosító hamisítás jelenségének felismerésére a különböző szolgáltatók a hálózatuk és ügyfeleik védelme érdekében egyedi megoldásokat fejlesztenek. „Léteznek olyan alkalmazások, amelyek bejövő hívás során spamnek, esetleg veszélyes hívószámnak jelölik a hívó fél telefonszámát. De ezeknek az eredeti célja nem a hamisított hívások felismerése, hanem hogy a felhasználók által észlelt és bejelentett esetekben megadott hívószámokat felismerjék a segítségükkel” – írták. Kifejtették, ügyfeleiknek azt javasolják, hogy a bejövő hívásaik során személyes és banki adataikat elővigyázatosan kezeljék, jelszavaikat és belépési azonosítójukat soha ne osszák meg mással. A hívás fogadását követően pedig érdemes lehet olyan keresztkérdést feltenniük a hívó félnek, amivel meggyőződhetnek, valóban a szolgáltató hívta-e őket. Végül hozzátették, a Magyar Telekom több helyen is tájékoztatást nyújt arról, hogyan kerülhetők el az esetleges visszaélések, illetve felhívja ügyfelei és leendő ügyfelei figyelmét adataik védelmére.