A levegő 2 Celsius-fokos, a víz 4,8 fokos volt vasárnap délelőtt a kecskeméti Domb Beachnél, de ez sem riasztott vissza harminc vállalkozó kedvű „sivatagi fókát” a fürdőzéstől, sőt, volt, aki hosszabban úszott is – a Mikulás pedig gumicsónakon érkezett. „Nagyon-nagyon hideg volt, de pezsdítő, és tök jó piknik hangulat van még így decemberben is!” – mondta az egyik hölgy résztvevő, és ezt teljes mértékben alá tudjuk támasztani, ennyi vidám és felszabadult embert ritkán látni így együtt a szürke téli napokon.
Szép nagy csapat jött össze vasárnap délelőtt a szabadidőközpontban, a volt Tó Hotel parkolójánál – úgy néz ki, nagy népszerűségre tett szert a Sivatagi Fókák jeges fürdőzése.
Az elindítókról, Szemlér Ákosról és Fest Ákosról már többször írtunk: ők már évek óta hódolnak ennek a szenvedélynek, március elején pedig részt vettek a Téli Balaton-átúszáson és sikeresen teljesítették a 625 méteres féltávot.
„Az első pár másodperc a legnehezebb, azt kell megtanulni jól elviselni. Régebben mindig kiabáltam. De ma már enélkül is megy, megtanultam kezelni. Gyorsan eltűnnek a ‘de hülye vagyok, minek jöttem be’ típusú gondolatok, és hihetetlenül jó, szinte eufórikus érzés önt el” – magyarázták a srácok még februárban, amikor megnéztük őket egy edzésükön.
De azt is hangsúlyozták és bizonyították is, hogy nagyon is megfontoltan, felesleges kockázat nélkül, ugyanakkor roppant céltudatosan művelik ezt az extrém sportot és egyáltalán a hidegadaptációt – nem kivagyiságból, feltűnési viszketegségből, hanem mert jólesik nekik, és nem mellesleg javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, valamint gyorsítja a szövetek regenerációját. Azt is elmagyarázták, hogy a hideg víztől való irtózásunk nem fiziológiai eredetű, hanem ez is „agyban dől el”, és ha nincs problémája az embernek a szívével, akkor csak akarat és bátorság kérdése.
Idővel egyre többen csatlakoztak hozzájuk, így lettek ők viccből a Sivatagi Fókák. Közösen jártak fürdőzni a hetényegyházi Potyka-tóra, majd a Benkó Zoltán Szabadidőközpontba. Idén ősszel aztán a társaság szintet lépett: október közepe óta talán nem volt olyan alkalom, hogy húsznál kevesebben lettek volna.
„A közösségi médiában aktívvá tettem az egyébként létező, de több éve inaktív oldalunkat. Meghívtam sok ismerősömet és a nyár folyamán elkezdtem heti rendszerességgel ismeretterjesztő tartalmakat feltenni a hidegadaptáció különböző kérdéseiről, alapfogalmairól. Ez hiánypótlónak bizonyult, sokan kedvelték. Aztán miután sikerült az terület üzemeltetőjével, a Hírös Sport Nonprofit Kft. megkötni a szerződést a Domb Beach használatára, október közepén meghirdettem az első jeges merülést. Arra gondoltunk, ha eljön nyolc-tíz ember, akkor már nagyon elégedettek lehetünk. Teljesen megdöbbentett, ami akkor és azóta történik. Első alkalommal 22-en voltunk, azóta pedig egymást hozzák be az emberek. Az októberi kezdés egyébként ideális volt a víz hőmérséklete szempontjából, ilyenkor nagyjából ‘csaphideg’ még a víz, van ideje megfelelően adaptálódni a szervezetnek a későbbi, téli vízhőfokhoz” – mondta Ákos.
Úgy látja, a csapat még mindig alakul, folyamatosan érkeznek új érdeklődők.
„Azt hittük, hogy ahogy a víz egyre hidegebb lesz, majd kopik a kezdeti létszám, de ennek az ellenkezője történik. Óriási meglepetés és öröm ez számunkra. Van köztünk több pedagógus, könyvelő, tanuló, vállalkozó, nyugdíjas és sokakról meg ötletem sincs, mivel foglalkoznak – a társadalom legkülönbözőbb szereplői jönnek el. Ez a parton és főleg a vízben nem szempont. Mindannyiunkat ugyanúgy átölel a hideg és mindannyiunk testében ugyanazok a folyamatok mennek végbe. Együtt libabőrözünk, együtt nevetünk” – tette hozzá a főszervező.
Az biztos, hogy jó volt a hangulat. A közel harminc fürdőző közös – még ruhában végzett – bemelegítés, gimnasztikázás után sípszóra gyorsan levetkőzött, a partra sétáltak – és dalra fakadtak. Nem mindennapi látvány, ahogy közel a fagyponthoz rengeteg fürdőruhás énekli egy tónál, hogy „hull a pelyhes fehér hó”, és jön is a Mikulás, igaz, nagy szakáll nélkül, de nem akárhogy: gumicsónakon.
A fürdőzők kézenfogva sétáltak a tóba, hogy így is biztassák és erősítsék egymást (a legtöbben tudni sem akarták, hány fokos a víz), majd visszaszámoltak, és egyszerre merültek el. Aztán mindenki addig maradt, ameddig bírta – volt, akinél ez egy-két percet jelentett, más akár tíz percig fürdőzött, néhány elszánt pedig több hosszt is leúszott.
„Nagyon-nagyon hideg volt, de pezsdítő, és tök jó piknik hangulat van még így decemberben is!” – mondta kijövetel után, immár felmelegedve Patik Réka, aki most először vett részt a közös fürdőzésben, de egyébként hetente többször szokott jeges vízbe merülni, mert sokat olvasott a hideg adaptációról és ez szerinte nagyon jó módszer egészségünk megőrzésére.
„Ma azt vettem észre, hogy a testem egyáltalán nem fázott, csak a végtagjaim, de nagyon nagyon jólesett! Fülig ér a szám még most is!” – Mariama Ndiaye valóban nagyon mosolygósan élte meg az egész fürdőzést. Ő is próbál minden téli hétvégén kilátogatni a Domb Beach-re – eleinte a kíváncsiság hajtotta, de nagyon szereti feszegetni a határait is, és azt vette észre, hogy a hideg víztől egész héten felpezsdítve érzi magát. És persze a társaság is nagyon jó.
„Bárki csatlakozhat, aki szeretne tenni valamit az egészségéért, vagy mentális/fizikai kihívást, esetleg ellazulást szeretne, adrenalint és boldogsághormonokat. Mindezeket fel tudjuk ajánlani. Van lehetőség a meditatív mártózásra és a teljesítmény-alapú kihívásokra is, mint például a Téli Balaton-átúszásra való felkészülés” – mondta Szemlér Ákos.
Megkérdeztük, mivel tudná meggyőzni azokat, akik kételkednek vagy még esetleg nem döntötték el, hogy tényleg jó dolog-e jéghideg vízben megmártózni?
„Rengeteg féle nézőpontot megvilágítottam az évek során, meggyőzni sosem akartam senkit. Ha kell valami erős motiváció, tudok adni egyet: mostanra mindenki rájöhetett, hogy a hazai egészségügyi ellátó rendszerbe bekerülni betegként nem túl kecsegtető. A hidegvíz ugyan nem csodaszer, de azért rendszeres és ésszerű alkalmazás esetén jobb eséllyel tudunk elkerülni nemkívánatos szív-és érrendszeri betegségeket, érelmeszesedést, keringési zavarokat, mentális kilengéseket, visszérproblémákat, immungyengeséget. A legújabb kutatások szerint közvetetten – az úgynevezett barna zsír aktiválásával – a kialakuló inzulinrezisztenciára is kedvező hatással van. Erről természetesen rengeteg publikált kutatási anyag is létezik, nem én találom ki. Na most, ha van egy ilyen egyszerű, nem sok időt igénylő és kifejezetten költséghatékony ‘preventív terápia’, ami mellesleg még javuló kedélyállapottal és jó társasággal is együtt jár, s ez az egész itt van bent a városban, akkor ez szerintem elég motiváló” – emelte ki a főszervező.
Mint megtudtuk, a növekvő létszám alapján előfordult már, hogy szombaton és vasárnap is tartottak fürdőzést – ez igaz volt a december 7-8-ai hétvégére, és valószínűleg így lesz a jövőben is. Az alkalmakat közösségi oldalukon mindig előre meghirdetik (a zárt csoportba itt lehet jelentkezni)
A résztvevők a szabadidőközpont volt Tó Hotel felőli kapujánál gyülekeznek, itt jelenléti ívet és felelősségvállalási nyilatkozatot írnak alá az üzemeltetővel kötött szerződésnek megfelelően, valamint összegyűjtik a belépési díjat, amely megegyezik a sétáló/kocogó jegy árával. Ezt követően együtt lesétálnak a partra, bemelegítés után egymás kezét fogva, láncba állva fokozatosan sétálnak be a vízbe. A kijövetel egyéni, kinek-kinek az adaptációja alapján. A törölközést és átöltözést minden esetben visszamelegítő torna követi.
Persze a fürdőzésnek vannak szabályai, ezeket is részletezte Ákos.
„Nem engedünk senkit alkohol vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt a partra – bár ez eddig fel sem merült senkiben. Nem lehet beleugrani a vízbe – a közös bemenetel ezt eleve kizárja. Soha, semmilyen körülmények között nem úszunk a jég alá és nem úszunk jéghártyás vízben. Nem végzünk túllégzéses, hiperventillációval járó légzőgyakorlatokat vízbe menetel előtt, vízben pedig különösen nem. Valamint az ökölszabály: nem mások teljesítményéhez mérjük magunkat a hideg vízben!”
Ezen az őszön-télen eddig a 4,6 Celsius fokos víz volt a leghidegebb, a nemzetközi standardok értelmében ez már jegesúszásnak minősül. A víz jégolvadás után még alacsonyabb hőmérsékletű, erre egyelőre várni kell.
„Nagyon büszke vagyok minden kisfókánkra, elképesztő, hogy mennyire jól veszik az egyre karcolósabb, harapósabb vizet! Olyan gond, ami beavatkozást igényelt volna, nem fordult elő, azon vagyunk, hogy ennek még a lehetőségét is elkerüljük” – jelentette ki az Akácvirág Waldorf Iskola tanára.
Ő egyébként Fest Ákossal elvégzett egy hipotermiát középpontba állító életmentő tanfolyamot a Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület jóvoltából. Elővigyázatosságból a hétvégi fürdőzések során egy autóval mindig leparkolnak egészen a partig, hogy baj esetén minél hamarabb beérjenek a kórházba.
„Minden óvintézkedést megteszünk. De újra és újra el kell ismételnem: a hidegadaptáció, téliúszás kontrollált körülmények között, megfelelő felkészüléssel, gyakorlott társakkal végezve még annyi kockázatot sem rejt magában, mint egy közepes intenzitású thai box, birkózó, labdarúgó vagy erőemelő edzés, amelyeken egyébként szintén nincs orvosi jelenlét! Természetesen az országos rendezvények, téliúszó események valamint a Téli Balaton-átúszás viszont kötelezően orvosi felügyelet mellett zajlanak” – hangsúlyozta.
Fest Ákossal és Simon Sándorral közösen jövőre szeretné átúszni a Balaton, a teljes távot tűzik ki célul. A felkészülést segíti Zimányi András nyíltvízi úszó, aki meghonosította a Téli Balaton-átúszást és Hajdú László.
„Sokkal fontosabbnak tartom viszont, hogy remélhetőleg jónéhány kecskeméti kisfókával tudunk megjelenni a mini távokon, 50-100-200 méteren, ami 5-8 fokos vízben szintén óriási teljesítmény! Remélhetőleg Kecskemét is felkerül ily módon a magyar téliúszás térképére” – bizakodik Szemlér Ákos.
A hidegadaptáció véleménye szerint világszerte egyre népszerűbb: eddig jellemzően az élsportban foglalkoztak vele rekreációs és preventív célokkal, mostanra megjelent a civil szférában is, magyar nyelvű szakkönyvek is elérhetőek már a témában.
Ákos úgy véli, egyre több ember ébred rá az egészségmegőrzés, a prevenció fontosságára, és ennek részeként a hideggel való edzésmunka is előtérbe kerül.
„Sajnos mostanra kezd megfigyelhetővé válni egy másik attitűd is, amely megpróbálja lejáratni, kedvezőtlen szemszögből feltüntetni a hidegadaptációt és az ezt végző embereket. Amire mindenképpen érdemes figyelni, hogy lehetőleg hiteles forrásokból tájékozódjunk! Vannak az országban szakemberek, weboldalak és csoportok, ajánlom ezeket tanulmányozni, mielőtt bedőlünk felszínes érzelmi manipulációknak” – jelentette ki a Sivatagi Fókák oszlopos tagja.
Kapcsolódó cikkek:
Nem is a jéghideg vízben úszni igazán kemény, hanem onnan kijönni
Úszás a téli Balatonban: „igazi kikapcsolódás volt, nézelődtünk, beszélgettünk”