Több mint tíz évvel a kérdésben megtartott népszavazás után újra beszédtémává vált Nagykőrösön a Bács-Kiskun vármegyéhez való csatlakozás. Zágráb Nándor ellenzéki képviselő, a Jobb Nagykőrösért Egyesület elnöke szerint ugyanis a lépés a város hasznára válna, fellendülhetne a helyi gazdaság. A fideszes városvezetés ugyanakkor nem tartja aktuálisnak a kérdést, Körtvélyesi Attila polgármester szerint az csak a média számára érdekes.
„Nagykőrös fejlődése szempontjából a legjobb lépés az lenne, ha Bács-Kiskun vármegyéhez csatlakoznánk. Jelenleg Pest megyéhez tartozunk, ami területileg rendkívül nagy és sok érdekellentétet hordoz magában. Nagykőrös a megye határán fekszik, távol Budapest gazdasági központjától, és emiatt gyakran a sor végére kerülünk” – nyilatkozta korábban Zágráb Nándor.
A Jobb Nagykőrösért Egyesület elnöke a Heti Híreknek elmondta, Kecskemét Bács-Kiskun megye székhelye, közel van a városhoz, de az érdekei még közelebb állnak Nagykőröséhez. Ezen felül lehetőség teremtődne arra, hogy a város részesüljön az ipari fejlesztésekből, hiszen Kecskemét gazdasági központként számos ipari fejlesztést indít, ami rengeteg munkahelyet teremt.
– A megyeváltás révén sokkal nagyobb eséllyel kapcsolódhatnánk be a kecskeméti ipari fejlesztésekbe, ami stabil adóbevételt és új munkahelyeket teremthetne a városban
– közölte Zágráb Nándor.
Az ellenzéki képviselő ezen felül arra is számít, hogy Nagykőrös Bács-Kiskun megyéhez csatlakozása megnyitna egy sor turisztikai kapcsolatot is. Márpedig szerinte amennyiben Nagykőrös felkerülne Kecskemét turisztikai útvonalaira, új látogatókat vonzhatna a város, akik bevételt generálhatnának a város vállalkozásainak.
A politikus végül leszögezte, a megyeváltás hosszú távon stabilitást és növekedést hozhatna Nagykőrösnek. Bács-Kiskun megye ipari és turisztikai központjai hatalmas lehetőségeket rejtenek.
– Ha nem lépünk, Nagykőrös jövője kerülhet veszélybe. Az ipari fejlesztés és a turizmus fellendítése nélkül a város gazdasága stagnálhat. A Bács-Kiskun megyéhez való csatlakozás új lendületet adhat Nagykőrösnek, és lehetőséget biztosítana egy fenntartható, virágzó jövő építésére a város lakói számára – összegzett a képviselő.
Nagykőrös megyeváltása: már elment a hajó?
A KecsUP Hírek megkereste a megyeváltás ügyében a nagykőrösi önkormányzatot, hogy megtudjuk, a fideszes városvezetés mit gondol az ügyről, hajlandók-e megfontolni Zágráb képviselő javaslatát. Levelünkre Körtvélyesi Attila, polgármester kifejtette, „sajnos Zágráb Nándor megyeváltás tekintetében nem érzi az időzítés fontosságát”. Szerinte korábban a képviselő akkor javasolta a megyeváltást, amikor az nem volt a város számára célszerű, majd amikor célszerű lett volna, akkor nem támogatta a város ügyét.
– Pedig a Bács-Kiskun megyéhez csatlakozás érdekében 2012 őszén népszavazást kezdeményezett a frakciónk, kérve, hogy legyen ez egy minden politikai érdeken felül álló közös ügy. Akkor tudtunk volna belőle profitálni. A 2013. április 7-én megtartott népszavazás óta viszont elment a hajó – fűzte hozzá a fideszes polgármester.
Végül a városvezető felidézte: a népszavazáson született eredmény nem tette lehetővé a megyeváltást, így mindazon pályázati forrásokat, amelyek megnyíltak volna a megye- és régióváltás által, azt elveszítette Nagykőrös. – Egy évtized alatt sok dolog változott, ma már nem tudunk ott belépni, ahol egy évtizede tettük volna – szögezte le Körtvélyesi Attila.
Frissítés:
Cikkünkre – a megjelenés után nem sokkal – reagált Zágráb Nándor, a Jobb Nagykőrösért Egyesület elnöke. A politikus elmondta, nem igaz Körtvélyesi Attila azon állítása, hogy nem támogatta a 2013-as megyehatár módosítást, hiszen ő is a kezdeményezők között volt. Ezt szerinte „egyértelműen bizonyítja a (fideszes irányítás alatt lévő) Önkormányzati Hírek, 2012.11.02. számában megjelent »Nagykőrös megyét válhat« című cikk részlete”.
Ebben ugyanis az áll, hogy „a képviselőtestület tagjai közül jelenleg három képviselő nem a Fidesz frakció tagja, közülük Zágráb Nándor még a testületi ülésen jelezte, hogy csatlakozni kíván a megyeváltást kezdeményezőkhöz. Ha minden az októberi ülésen ismertetett »menetrend« szerint folyik, akkor már a november végi ülésen kiderülhet, hogy Zágráb Nándoron kívül a másik két ellenzéki képviselő is csatlakozik-e a megyeváltást kezdeményezőkhöz.”