Megyénket illetően mintegy 5 milliárd forint sorsáról döntöttek nemrég kormányzati szinten az EU kohéziós forrásait pályáztató TOP Plusz program keretében. Humán fejlesztések, turisztikai beruházások, és oktatási intézmények megújítása egyaránt szerepel a támogatott elképzelések között.
A helyi közösségek erősítését, a szociális szolgáltatások bővítését és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok segítését célozzák az úgynevezett „humán fejlesztések”. Ezúttal 24 település – kisebb községek és nagyobb városok egyaránt szerepelnek köztük – részére ítéltek meg összesen kétmilliárd forint értékű támogatást, akik így lehetőséget kapnak, hogy minden generáció számára jobb életkörülményeket biztosítsanak, erősítsék a közösségeket és támogassák a társadalmi integrációt. Az alábbiakban kiemelünk néhány elnyert pályázatot.
- Kiskunfélegyházán az egészségtudatosság és egészségmegőrzés, illetve a drogprevenció kerül középpontba, méghozzá aktív, a közösségi részvételt ösztönző eseményeken. Csaknem 350 millió forintnyi uniós forrás áll ehhez rendelkezésükre.
- Kiskunhalas 344 millió forint támogatást fordíthat helyi közösségi életére. „Tanoda” programja segítségével a hátrányos helyzetű gyerekek oktatását helyezi előtérbe. Ezen kívül fiatal vállalkozóknak szerveznek képzéseket, a közbiztonság erősítésére indítanak kezdeményezést, illetve a „Női kávéház” projektjük a női egészségmegőrzésre helyezi a hangsúlyt.
A felsorolt humán fejlesztési támogatásokon túl a város örülhet egy köznevelés fejlesztését célzó infrastrukturális döntésnek is: a Kiskunhalasi Református Kollégium Központi Általános Iskola 100 millió forinttal gazdagabban állhat neki fejlesztései megvalósításának. - Kunszentmiklós a fiatalokra és az idősebbekre is odafigyel: szünidei foglalkozásokat és pályaorientációs tanácsadásokat szervez gyerekeknek, a szépkorúaknak pedig demenciát lassító közösségi programokat kínál. Mindezekre 114 millió forint támogatást ítéltek meg.
- Kiskunmajsa 184 milliós uniós forrásból elsősorban a hátrányos helyzetű roma lakosság számára igyekszik segítő kezet nyújtani különféle közösségfejlesztő foglalkozások révén.
- Kalocsa az egészséges életmódot fogja népszerűsíteni, és az ifjabb generációkat motiválni, többek között az Ifjúsági Példaképek Gálája keretében, ahol a kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatalokat díjazzák. Tehetik mindezt a megítélt 190 millió forint felhasználásával.
- Tiszakécske, Tiszaug és Szentkirály együttes pályázatuk révén szintén 190 millió forintot költhetnek. Ők a közösségi élet fellendítését tűzték ki célul: nyitott családi rendezvények, gyermekek és idősek számára szervezett programok, valamint egészségnapok és szűrővizsgálatok valósulhatnak meg a közeljövőben.
A társadalmi célokat közvetlenül megcélzó uniós pályázati források mellett néhány infrastrukturális fejlesztés is most kapott zöld lámpát. A már korábban említett kiskunhalasi nyertes pályázaton kívül 200 millió forintos támogatásban részesült Hartán a Ráday Pál Alapfokú Művészeti Iskola, Kömpöcön pedig a Szeged-Csanádi Egyházmegye által fenntartott Katolikus Általános Iskola bővülhet egy négy évszakos sportsátorral, amihez 93 millió forinttal járul hozzá az Európai Unió Kohéziós Alapja.
A legnagyobb infrastrukturális célzatú összeg viszont Bajára jutott, ahol 680 millió forint ráfordításával a III. Béla Gimnázium egyik épületének felújítását végezhetik el. Ilyen nagyságrendű pénzeket még a turizmusfejlesztéssel kapcsolatos döntéseknél találhatunk: kerékpárút épül Császártöltés és Hajós-Pincefalu között (646 millió forint), komplex turisztikai fejlesztést kap a Hajósi Pincefalu (367,5 millió forint), és folytatódik a Vadkerti-tó környezetének megújítása (230 millió forint).
A tervek szerint a TOP Plusz program keretében 120 milliárd forintnyi település- és területfejlesztési támogatás hasznosul Bács-Kiskun vármegyében a jelenlegi uniós költségvetési ciklusban az EU Kohéziós Alapjának segítségével. A repertoár – mint a fentiekből is kiderül – igen széles, az épületek felújításától és kerékpárutak létesítésétől a közösségi összetartást segítő eseményeken át az egészségmegőrzésig, vagy a közbiztonságot erősítő programokig sok mindenre kiterjed.