Olvasónktól került birtokunkba 3 tulajdoni lap teljes másolata, melyekből kiderül, hogy Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere – férje és lánya szomszédságában – egy gazdasági épület tulajdonosa a Balaton északi partján, Aszófőn. Az épület mellett fedett úszómedence is található. Érdekesség, hogy az egyik ingatlanra pont egy nappal az egyetemi alapítvány ÁSZ-jelentésben vizsgált kötvény lejegyzése előtt született a bejegyző határozat.
Frissítés: Szemerey Szabolcs, a Neumann János Egyetemért Alapítvány stratégiai igazgatója felszólította szerkesztőségünket a cikk törlésére. Ezt részben teljesítve a nyaralóról készült képeket eltávolítottuk a cikkből.
Szemereyné Pataki Klaudia vagyonnyilatkozatában fel is van tüntetve az ingatlan: 3392 négyzetméter területen egy 75 négyzetméteres gazdasági épülettel. A polgármester 2024-ben ajándékozás útján lett 100%-os tulajdonos – az előző tulaj O. Károlyné volt, nagy valószínűséggel a polgármester nagymamája, aki 2017-ben vásárolta az ingatlant.
A polgármester ingatlanjának szomszédjában 25%-os tulajdonrésze van férjének, Szemerey Szabolcsnak. Ez a telek 3252 négyzetméter nagyságú, a területen szőlőtermesztés folyik. Szemerey Szabolcs, az egyetemi alapítvány stratégiai igazgatója 2020-ban vásárolta tulajdonrészét, és további két magánszeméllyel osztozik a szőlősön.
Szintén a szomszédban van még egy kisebb telek (egészen pontosan 622 m²), aminek fele-fele arányban tulajdonosa a polgármester férje és lánya. Ennek a területnek a megnevezése „rét és gazdasági épület és közforgalom elől el nem zárt magánút”.
Mindketten 2021. augusztus 9-én, vásárlás útján lettek tulajdonosok – ekkor a polgármester lánya 17 éves volt.
Érdekesség, hogy az ÁSZ nagy port kavaró jelentése szerint a Neumann János Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottsága (amelyben Szemereyné Pataki Klaudia is ül) a 2021. augusztus 4-i ülésén még arról döntött, hogy nem időszerű a kötvény lejegyzése, majd néhány napon belül, 2021. augusztus 10-én – azaz egy nappal az aszófői ingatlanra való bejegyzés után – kezdeményezett elektronikus szavazás
alkalmával már arról, hogy támogatja a 22,5 milliárd Ft-os kötvény lejegyzését.
A felügyelőbizottság októberben már nem emelt kifogást az ellen, hogy az alapítvány vagyonából újabb 100 milliárd forintért vegyenek az Optima kötvényeiből.
Az alábbi kérdésekkel fordultunk a polgármesterhez:
- Szerepelnek-e hozzátartozói vagyonnyilatkozataiban ezek az ingatlanok?
- Amennyiben igen, ezeket a részeket a hozzátartozók vagyonnyilatkozataiból hajlandó-e megmutatni nekünk?
„Az alapvető jogok és kötelességek pártatlan és elfogulatlan érvényesítése, valamint a közélet tisztaságának biztosítása és a korrupció megelőzése céljából az a személy, aki a 3. §-ban felsorolt feladatot lát el, tisztséget, illetve munkakört tölt be (a továbbiakban együtt: kötelezett), az e törvényben meghatározott esetekben a törvény mellékletében rögzített adattartalommal nyilatkozatot tesz a saját és a vele egy háztartásban élő hozzátartozók jövedelmi, érdekeltségi és vagyoni helyzetéről„ – idézet az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvényből.
- Milyen rokoni viszonyban áll O. Károlynéval? Amennyiben rokona, igazolható-e részéről olyan jövedelem, ami alapján 2017-ben meg tudta
venni az ingatlant? - Igazolható-e lánya részéről olyan jövedelem, ami alapján meg tudta venni a telket, vagy máshonnan kapott pénzt?
Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat Szemereyné Pataki Klaudiától, ha ez megváltozik, beszámolunk róla.