16 C
Kecskemét
2025. május 3., szombat

FRISS HÍREK

Különleges katonai művelet és béke – Sz. Bíró Zoltán volt a KEcsUP Est vendége (galériával+videóval)

- Advertisement -

„Különleges katonai művelet és béke” – talán így lehetne Tolsztoj egykori klasszikusát a mai modern Oroszország nyelvezetén újranevezni, legalábbis Sz. Bíró Zoltán magyar filozófiatörténész, ruszista, egyetemi oktató szerint, aki az április 30-ai KecsUP Est vendége volt.

A neves szakértő kétórás előadásában rengeteg érdekes adattal és elemzéssel szolgált Oroszországról, Putyinról és rendszeréről, az orosz társadalomról, az Ukrajna ellen indított háborúról, de szó esett a Balkánról, Trumpról és a Szovjetunió széteséséről is.

Sz. Bíró Zoltánt első körben arról kérdezte Falusi Norbert, a KecsUP Hírek újságírója, hogy vajon mennyire lehetett tudatos döntés Putyin részéről az ukrajnai háború. Sz. Bíró saját bevallása szerint is először azt gondolta, hogy egy ilyen lépés kifejezetten önsorsrontás lenne az orosz állam részéről, hiszen sem anyagilag, sem politikailag nem engedheti meg magának. A történész elmondása alapján azonban az orosz államfő erre rácáfolt, ahogyan azt Putyin háborúja című könyvében Sz. Bíró részletesen ki is fejti, hiszen kiderült, hogy a háború kirobbantása egy tudatos felkészülés eredménye, különös tekintettel a hadsereg felszerelkezésére, illetve a központi retorikára, amivel Putyin tematizálni kezdte az oroszoknak ezt a támadást.

„Szemben velünk, akik a mennybe jutunk, a nyugatiaknak még arra sem lesz idejük, hogy vezekeljenek, mind megdöglenek”

– idézte fel Sz. Bíró Zoltán Putyin akkori, nyilvánosan elhangzó mondatát, amihez hasonlóan aljas kijelentéssel és megfogalmazással még nem nagyon találkozott.

Hasonló cikkünk:  Hová kerül a szolidaritási hozzájárulás? – kérdezik Nagy Mártontól - Kecskeméttől 7 milliárdot vontak el

A szakértő szerint ez a háború jóval túlmutat önmagán, kifejezetten presztízskérdést jelent Putyin számára, hiszen ha egy olyan állam, mint Ukrajna a demokratizálódás komolyabb útjára lép, akkor az orosz népben is felmerülhet a kérdés, továbbá az igény, hogy náluk ez miért ne valósulhatna meg. Komoly szerepet játszanak tehát a társadalmi kérdések is a helyzet alakulásában, a jelenleg ismert adatok szerint egymillió orosz hagyta el az országot már a háború első hulláma alatt.

A téma kapcsán Sz. Bíró részletesen kifejtette a régi diktatúrák és a modernkori autokráciák közötti főbb különbségeket. Ezzel érintve a magyar politikai helyzetet is, továbbá mesélt arról, hogyan látja Orbán és Putyin viszonyát, mennyire dominál az érdek, a kiszolgáltatottság és az ideológiai követés.

Az est során természetesen a nézőközönségnek is lehetősége volt feltenni kérdéseket, melyek újabb témákat nyitottak meg a hatalmas tematikán belül. KecsUP Est sorozatunk tovább folytatódik, szeretettel várjuk olvasóinkat, követőinket és minden érdeklődőt a következő alkalomra, amiről részletesebben majd honlapunkon, vagy közösségi felületeinken tájékozódhatnak.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Május 2-án Kecskemétre érkezik a Bivaly, a legendás 424-es gőzmozdony

Érdemes lesz pénteken délelőtt kilátogatni a kecskeméti vasútállomásra, ahova menetrend szerint 10 óra 28 perckor gördül be a legendás...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...