11.5 C
Kecskemét
2025. május 10., szombat

FRISS HÍREK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

- Advertisement -

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivataltól kapott adatokból kitűnik, hogy ez a kijelentés nem fedi a valóságot.

A gyermekek száma az általunk vizsgált elmúlt tíz évben csökkenő tendenciát mutat Kecskeméten, sőt:

a 2018-as csúcshoz képest – amikor is 1135 újszülöttnek örülhettek a kecskeméti családok – 2024-ben 37 százalékkal kevesebb, 719 gyermekkel gyarapodott csak a város. Ez egyben az elmúlt évtized legalacsonyabb adata.

Kutatásunk még egy érdekes trendre rávilágít: egyre több kecskeméti édesanya nem a helyi kórházban hozza világra gyermekét, hanem más településen.

A kecskeméti polgármester viszonylag rendszeresen posztol arról, hogy Kecskeméten folyamatosan nő a születések száma.

Legutóbb például április 28-án, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megtartott Diploma és Gyermekvállalás konferencia apropóján, ahol egy pódiumbeszélgetés keretében beszélt arról, hogy „Kecskeméten ma már évről évre több és több gyermek születik”.

Forrás: Szemereyné Pataki Klaudia Facebook-oldala

Ugyanerről az eseményről két nappal korábban is tett közzé bejegyzést, akkor ezzel a szöveggel: „Kecskeméten egyre többen vállalnak gyermeket.”

Forrás: Szemereyné Pataki Klaudia Facebook-oldala

Összegyűjtöttünk még több hasonló, 2023-ban és 2024-ben megjelent posztot, van közte olyan is, amikor a polgármester megelégedett annyival, hogy Kecskeméten „sok gyermek születik”, de felbukkan az is, hogy „egyre több”.

Ez tehát a kiindulópont. Kíváncsiak voltunk, ez vajon tényleg így van-e; hiszen a KSH adatai alapján nemrég épp arról írtunk, hogy egész Bács-Kiskun megyét tekintve a születések száma hosszú idő után tavaly 4000 alá zuhant. Vajon Kecskemét egy örömteli kivétel lenne? Utánajártunk tehát a tényeknek.

Közérdekű adatigényléssel éltünk

Annak érdekében, hogy növeljük az esélyét annak, hogy választ is kapunk, közérdekű adatigénylést nyújtottunk be az önkormányzathoz. Ebben a következőt kérdeztük:

„Éves bontásban hány olyan gyermek született 2015. január 1. óta, aki születése után kecskeméti lakcímmel rendelkezett, azaz kecskeméti lakossá vált (azokat is beleértve, akik esetleg más településen születtek, de a kórházból a család kecskeméti otthonába vitte haza a gyermeket).”

Azért nem arra kérdeztünk rá, hogy hány gyermek született a kecskeméti kórházban (hivatalos nevén a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban), mert ez fals képet mutatna. Hiszen a Nyíri úti szülészeten rengeteg olyan újszülött is világra jön, akiknek a szülei nem Kecskeméten élnek, hanem valamelyik környező településen, csak a szülés miatt jönnek a hírös városba, azaz az ő gyermekük nem Kecskemét népességét fogja gyarapítani. Nyilvánvalóan nem a kecskeméti kórház adataira gondolhat a polgármester, amikor arról ír hogy „egyre több gyermek születik”, hiszen az igen súlyos tévedés lenne.

Mutatjuk dr. Temesvári Péter jegyző válaszát.

Forrás: Kecskemét MJV Polgármesteri Hivatal

Természetesen hullámzanak az adatok, 2015-től 2018-ig valóban növekedés is volt, 1070 újszülött volt a csúcs, utána viszont nagy visszaesés következik be,

a kecskeméti családok Kecskeméten született gyermekeinek száma 2021 óta már a 800-at sem éri el (795, 685, 774, 610). Ez egyértelműen csökkenésnek tűnik.

Mutatjuk grafikonon is, a vonalra koppintva (vagy az egeret a vonalon végighúzva) láthatóak a konkrét adatok.

Hasonló cikkünk:  FankaDeli lerántotta a leplet a KecsUP-ról? - megjelent a KecsUPéntek első adása (videóval)

Temesvári Péter arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy azon gyerekek számáról, akik más településen születtek, de a kórházból a család a kecskeméti otthonába vitte haza a gyermeket (azaz máshol szült a kecskeméti édesanya), sem az önkormányzatnál, sem a Polgármesteri Hivatalnál nincsenek számok, nem kezelnek ilyen adatokat, hanem a Kecskeméti Járáshivatal az adatkezelő – tehát erre sem gondolhatott Szemereyné.

Megkerestük a kormányhivatalt is

Írtunk tehát a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatalnak, és kaptunk is választ, íme:

Képernyőfotó, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal levele

Érdekes trendet olvashatunk ki: 2015-től 2023-ig (egy kisebb visszaeséssel) folyamatosan nő azon kecskeméti gyerekek száma, akik nem a hírös városban jönnek világra. 2015-ben még csak 32 ilyen újszülött volt, 2018-ban már 65, 2023-ban pedig már 124. 2024-re kicsit csökkent a számuk. Mintha egyre több édesanya más kórházat választana a kecskeméti helyett – de ez már egy másik cikk témája lehet.

A város jegyzőjétől és a kormányhivataltól kapott válaszokból összeáll tehát a kép, egyszerű összeadással megkapjuk azoknak a gyerekeknek a számát, akik Kecskeméten vagy máshol születtek, de a kórházból kecskeméti otthonukba viszik őket szüleik, azaz kecskeméti lakosok lesznek, kecskeméti lakcímmel.

  • 2015: 1005
  • 2016: 978
  • 2017: 1004
  • 2018: 1135
  • 2019: 859
  • 2020: 912
  • 2021: 911
  • 2022: 803
  • 2023: 898
  • 2024: 719

2018-ig így is látható egy markáns emelkedés, utána viszont visszaesés tapasztalható, és az újszülöttek száma már nem éri el a korábban megszokott 1000 körülit, sőt, 2022 óta a 900-at sem.

A 2024-es 719 gyermekszám döbbenetesen alacsony, ha összevetjük a 2018-as 1135-tel, 37 százalékos a visszaesés.

Mindez grafikonon:

Miután dr. Temesvári Péter jegyzőtől megkaptuk a kecskeméti születési helyű gyerekek adatait is, ezt is grafikonra vittük (mint említettük, ebben a számban benne vannak azok a gyerekek is, akiket aztán más településre visznek haza). Ha esetleg – tévesen – erre gondolt a polgármester, akkor is valótlanság állítani, hogy „egyre több” gyermek születne, hiszen míg korábban 2500 körüli baba jött világra a kecskeméti kórházban, és aztán 2020-ban volt egy óriási kiugrás, azóta viszont 2400 fölé csak egyszer ment az adat, a tavaly 2197 pedig az elmúlt tíz év legalacsonyabbja (ez lehet azzal is összefüggésben, hogy a kecskeméti anyukák máshova mennek szülni).

Mindezek alapján tehát azt mondhatjuk, (sajnos)

semmilyen tekintetben nem állja meg a helyét az a kijelentés, hogy mind több és több gyermek születne Kecskeméten. Egyszerűen ellentmond a tényeknek.

Még arra a kérdésre térnénk ki, hogy vajon miért született 2017-2018 körül kiugróan sok gyermek, és miért csökkent azóta a születések száma? Szakértők szerint a még a Covid előtt bevezetett családpolitikai intézkedések miatt sokan előrehozták a gyerekvállalást, sok gyermek korábban született meg, mint tervezték – de ezek a szülők további gyerekeket már nem akarnak. A rossz gazdasági helyzet, a bizonytalanság, kiszámíthatatlanság, a lakáshoz jutás nehézségei miatt pedig vélhetően sok pár arra jut, hogy még halogatja a gyermekvállalást.

Kapcsolódó cikkünk:

Öregszik és vészesen fogy Bács-Kiskun lakossága, ugyanannyi a házasság, mint huszonöt éve

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...