- Advertisement -
A tegnap megszavazott ezermilliárdos vagyonkiszervezés ellentmond a demokratikus működés elvének – állítja Jakab András a valaszonline.hu-nak adott interjúban. Jakab arról is beszélt, hogy nem talált nemzetközi példát arra, ami kedden itthon történt: a közvagyon pártkötődésű alapítványoknak ajándékozására. A magyar múlt egyik dicstelen pillanatában azonban előfordult már ilyen:
az MSZMP nagyon hasonló technikát használt a vagyonátmentésre, mint amit ma a Fidesztől látunk.
A Bécsben élő és tanító alkotmányjogász a konzervatív tudósok által alapított, Sólyom Lászlót is soraiban tudó Eötvös Csoport tagja, ahol májusban a hibrid rezsimek jogrendjéről tart előadást.
Most csak egy rövid részt emelünk ki az interjúból, ami a valaszonline.hu-n elolvasható teljes terjedelmében.
– Amikor utoljára egy pártállam elkótyavetyélte a közvagyont, ön is alig volt több tíznél…
– Vagy úgy! Valóban vannak párhuzamok a mai események és a rendszerváltás időszaka között, de ami például a három évtizeddel ezelőtti, sokat emlegetett privatizációt illeti, a különbség is jelentős.
Akkoriban ugyanis kapott valamit az állam az eladott vagyonért cserébe: pénzt. Ma, amikor „közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványokba” szervezik a közvagyont, az állam nem kap értük egy forintot sem.
Mégis jogos a felvetése: a mai gyakorlatnak is van történelmi előképe abból az időszakból.
– Mi lenne az, ha nem a privatizáció?
– Talán némelyeknek még dereng a Next 2000 Kft. története. Röviden:
amikor az MSZMP vezetése látta, hogy oda a politikai hatalom, az állampárt vagyonát kft.-kbe kezdte szervezni. Egyszerűen apportálták a vagyont egy magánjogalanynak, ingyenes juttatással. Éppen úgy, ahogy ma az alapítványoknak.
– Csakhogy akkor a bíróság közbe tudott szólni: nem jegyezte be az apportot, például.
– Volt, hogy nem, de több hasonló akció sikeres volt.
- Advertisement -