A pandémia miatti lezárások alatt még azoknak a kiváló szakácsoknak a harminc-negyven százaléka is elhagyta a pályát, akik konyhafőnökként, vagy vezető szakácsként tevékenykedtek – mondja Asztalos István, az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesületének elnöke.
A vírus előtt, ha kevés is volt a tehetséges és jó szakács, de így vagy úgy, legalább a létszám megvolt – meséli Asztalos. Most az a helyzet, hogy sok vendéglátós, akik átmentek az építőiparba, logisztikába, kereskedelembe, ugyan visszajönnének, de nagy a bizonytalanság, a negyedik hullám miatt, nem merik otthagyni a biztos bevételt.
A tévében egymást érő főzőshow-k, séfversenyek nem a valóságot mutatják meg
A tévés séfversenyek valóban növelik a szakácsképzésre jelentkezők számát, mondja Asztalos, am amikor a fiatalok az első gyakorlati napon szembesülnek azzal, hogy galuskát kell szaggatniuk, ki kell takarítani a húsos hűtőt stb. gyorsan el is száll a lelkesedés.
Mekkora a lemorzsolódás?
Az alapján, amit a szakoktatóktól hallok, monjda a Konyhafőnökök Egyesületének elnöke, ki merem jelenteni, hogy a végzős diákok legfeljebb húsz, de inkább tíz százaléka választja csak a vendéglátást.
Az étteremtulajdonosok már most munkaerőhiányra panaszkodnak, innen öt, onnan nyolc ember hiányzik, pedig a vendéglátás most csak félgőzzel működik, sok még a bezárt hotel, étterem.
Tele van vele a média, hogy az egekbe szökött a szakácsok fizetése. Ez sem elég jó érv a pályakezdőknek?
Egy kezdő, ha nyolc órára van bejelentve, százötvenezer forintot vihet haza. Persze a valóságban nem ennyit, hanem naponta tizenhat órát fog teljesíteni, ezért kap naponta tizennyolc-húszezer forintot. Jó pénz, de ha megnézzük, hogy hány órát húz le érte a konyhában, már nem is tűnik soknak.
A teljes interjú a novekedes.hu portálon olvasható el.