Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtott egy törvényjavaslatot „A légitársaságok hozzájárulásáról és egyes adótörvények módosításáról” szóló T/4243. számmal. Ez éles kritikát váltott ki a Vám- és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete (VPDSZ) részéről.
A szakszervezet szerint Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ígéretével, illetve az Európai Bizottság ajánlásával szemben társadalmi egyeztetés nélkül, az ágazati jogszabályban meghatározott tájékoztatási kötelezettséget is figyelmen kívül hagyva olyan sarkalatos kérdésekben indítványoz változtatást, mint a NAV bérrendszerének megváltoztatása.
A kormány, illetve a gazdasági bizottság által benyújtott módosítási javaslat teljes jobbágysorba dönti ezzel a korábban megbecsült réteget.
– írja a szakszervezet, szerintük „megdöbbentő módon tovább gyengíti a pénzügyőr jogálláshoz tartozó garanciális szabályt és minimálisra mérsékli a munkavállalói védelmet”.
A VPDSZ úgy véli, hogy a költségvetési törvényben nem jelenik meg az ehhez tartozó anyagi ellentételezés. Ezzel tovább növelik az elkeseredettséget és az elvándorlási hullámot a NAV szervezetében.
A gazdasági bizottság indítványa szerint A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) személyi állományának jogállásáról szóló törvényt úgy módosítanák, hogy nem kell az érintett munkavállaló beleegyezése a
- „kinevezés tartalmának bármely módosításához átszervezés,
- vagy létszámcsökkentés esetén,
- beleértve a NAV más szervéhez történő áthelyezést is,
- azzal, hogy a tisztviselő tekintetében a munkavégzési hely kizárólag a település területén belül változtatható meg”.
Az indítvány a hatályos jogszabályt kiegészítené azzal is, hogy pénzügyőr esetén a munkakör a státusz megváltoztatása nélkül módosítható.
A külföldi kiküldetés szabályait is érintené a változtatás – kimondja az indítvány, hogy „nem minősül külföldi kiküldetésnek, ha a pénzügyőr Magyarországgal szomszédos ország területén létesített közös határátkelőhelyen végez munkát, feltéve, hogy a napi munkaidejét Magyarország területén kezdi meg és fejezi be.”
A módosító javaslat indoklása szerint ilyen típusú, határon túli munkavégzéskor „indokolatlan napidíjat megállapítani, hiszen többletköltsége a foglalkoztatottnak nem keletkezik”, a munkavállaló ugyanis a munkavégzést „a magyar oldaltól csupán maximum néhány száz méterre” teljesíti.
via 24.hu