Augusztus 4-én mutatkozott be a Hónap Alkotója, Leskowsky Albert. A város kulturális életének egykori katalizátora, az ismert performer, a Leskowsky Hangszergyűjtemény alapítója persze nem szorul bemutatásra. A Hírös Agóra Egymondatos novellák című tárlatán azonban sosem látott aforizmáit ismerhette meg a közönség.
Leskowsky Albert Bozsó János -és Kecskemét Közművelődéséért díjban részesült hangszerész és hangszergyűjtő, aki a város korábbi művészgenerációjának legendás tagja volt. Performanszok, zenei akciók és egyedi hangszerek köthetőek a nevéhez.
Egy ilyen saját hangszeren játszott Szilágyi Áron dorombművész, a Hangszergyűjtemény vezetője a megnyitón. Az egyedi fémfúvós a Gulliver sorozat darabja, amelyben minden hangszer a szocreál esztétikával játszik. Ulrich Gábor képzőművész ‘hegesztett költeménnyel’ köszöntötte 60. születésnapján a “szóvirág-kertészt”, és megnyitotta a “szószóló hangszeres szótár-latát”.
NA MÉG EGY ILYEN
AFORIZMA
ÉS MEGBÁNJA
A FAROD IZMA
A ‘GRAFFITY POETRY LESKOWSKY’ sokkal inkább nevezhető szótárlatnak, mint kiállításnak. Leskowsky a gimnáziumi évek óta gyűjt aforizmákat. Ezek most először látnak napvilágot Ulrich Gábor válogatásában – egy olyan kecskeméti graffitit leszámítva, amiről az elkövető művészek védelmében nem írhatunk.
Kisajátított, talált és kitalált egysorosok, amik leginkább analóg Twitter(X) posztokra emlékeztetik a befogadót. A több, mint 20 éve gyűlő jegyzetek, komolytalan szóképek az írás gesztusára helyezik a hangsúlyt, mintsem a leírt sorok. Ingres hegedűjeként utalt a hangszerész az írásra a saját életében.
A régi Hahotát idéző aforizmák talán utoljára láthatóak így, tárlat formájában. Reméljük, a már csak lagendaként ismert performanszok után Leskowsky Albert más alkotói projektjével is találkozunk még a közeljövőben. Addig is az online kultúrát megkerülő tömör sorok arra tanítanak, hogy az analóg, önmagunknak szánt jegyzeteknek is helye van egy felgyorsult világban.
MIR MUR DAL
HIP HOP
BIM BAM
TIKI TAKI
DIR DUR
CIKI CAKI
ZIME ZUM
RECE FICE
HERE BERE
BIM BAM BUM
A kiállítás auguszus 30-ig látogatható a Hírös Agóra Panoráma termében.
Képek: Józsa Réka; Hírös Agóra