A készülő kulturális törvénytervezet, melynek célja az egységesítés, értelmében létrehoznák az úgynevezett Nemzeti Könyvkultúra Kuratóriumot, élén a miniszterrel, s a tagjait is a miniszter nevezné ki. A tanácsadó testületként működő szerv azt felügyelné, hogy „minőségi, értékalapú” könyvek kerüljenek minden ötezer fő alatti település könyvtáraiba, vagy ahogy az iromány nevezi, a helyi közösségi terekbe. A kuratórium pontos működéséről sokat még nem lehet tudni, a feladatleírást egy későbbi kormányrendelet szabályozza.
A kultúra területén készülő teljes centralizációs folyamat kapcsán, óhatatlan nem azt a szándékot feltételezni, hogy ezeken a településeken erősen megszűrjék azokat a könyveket, amik a kormányzati ideológiával kritikus hangot ütnek meg. A kuratórium adna ugyanis tanácsot a helyi gyűjtemények összeállításához – írja a telex.hu a birtokába került, de még nem nyilvános munkaanyag alapján, amelyből kiderül az is, hat csúcsintézmény szabályozná a legkisebb vidéki intézményektől a nagyobb városokig terjedő kulturális intézmények életét. A hazai kulturális szféra totális központosításáról szóló tervezet részleteit, amit Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium jegyez, először az Index írta meg.
Ez a hat csúcsszerv a következő, amelyek gyakorlatilag átveszik az irányítást az ország kulturális intézményei fölött:
- a városi múzeumok a Nemzeti Múzeumnak jelentenek;
- a városi könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtárnak;
- a városi színházak a Nemzeti Színháznak;
- a városi táncszervezetek a Nemzeti Táncszínháznak;
- a városi komolyzenei szervezetek a Nemzeti Filmharmonikus Zenekarnak;
- az alkotóművész szervezetek a Petőfi Kulturális Ügynökségnek.
A jogszabály elfogadása esetén a gyakorlatban mindez úgy néz ki, ha a Nemzeti Színház javítana valamit az egyik városi színház tervében, például a kecskeméti Katona József Színházéban, azt az intézménynek el kell fogadnia. Már ha továbbra is állami forrásokhoz szeretne jutna, ami egy városi színház esetében elengedhetetlen a fennmaradáshoz. Ezen felül az üzleti terveket, beszámolókat is minden évben február 15-ig kellene leadniuk az intézményeknek a csúcsszervek felé.
A témával még fogunk foglalkozni kecskeméti viszonylatban a KecsUP-on.