Hatból négy polgármesterjelölt vállalta, hogy személyes interjút ad a kampány során a KecsUP-nak. Bodrogi Tamás (Válasszon Jövőt!), Kara László (független), Király József (Szövetség) és Klinger Ádám András (Civil Összefogás Városunkért) megszólalt, Hódi Zsuzsanna (Mi Hazánk) és Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz-KDNP) nem.
Minden jelöltet megkerestünk a választási kampány során, és tájékoztattuk arról, hogy személyes interjút kívánunk készíteni vele, valamint hogy az interjúhoz portréfotókat is készítünk. A polgármester és a Mi Hazánk jelöltje azonban nem élt a lehetőséggel.
- Szemereyné Pataki Klaudia márciusban a Hunyadivárosi Közösségi Házban tartott Hunyadi pódiumon szóban interjút ígért nekünk. Május 16-án kértük fel erre írásban: „várjuk szíves visszajelzését az alkalmas időponttal kapcsolatban” – így zárult levelünk, amelyet a polgármester mellett elküldtünk Takács Valentinának, az önkormányzat kommunikációs vezetőjének is. Azóta sem kaptunk semmilyen választ, reagálást a felkérésre.
- Hódi Zsuzsanna ragaszkodott ahhoz, hogy írásban küldjük el kérdéseinket és ő majd írásban válaszol. Ezzel kapcsolatban szerkesztőségünk azt a döntést hozta, hogy miután minden jelölttel egyenlő feltételek között kívánunk interjúzni, és másnak nem volt problémája a személyes interjúval (valamint a kérdéseket sem kapta meg előre), így Hódi Zsuzsannával sem teszünk kivételt. Jeleztük ezt neki, ő pedig nem élt a felkínált lehetőséggel.
A négy nyilatkozó jelölt a következőket mondta el lapunknak:
– Bodrogi Tamás (Válasszon Jövőt! Kiskun Lokálpatrióta Egyesület) elmondta, hogyan próbáltak meg koordinálni a Szövetséggel és Király Józseffel, és hogy ez szerinte miért nem vezetett eredményre. Politikai céljai közül kiemelte, hogy „rendszert szeretne váltani”, azaz olyan vezetés legyen a város élén, amely valóban különbözik a jelenlegitől. „A közbeszerzések legyenek átláthatók, amelyek most nem feltétlenül tisztességesek. A városvezetés nyitottan és elszámoltatható módon működjön. Ezek most nem így vannak” – fogalmazott. Ha megválasztanák, polgármesterként első feladatai közé tartozna „egy valódi civil kerekasztal” összehívása, ahol rendszeres egyeztetéseket követően bocsátanák a közgyűlés elé a javaslatokat; emellett Fecskelakás-programot indítana, amely keretében fiatalok önkormányzati épületekben pályázat útján nyerhetnek lakást és javítaná az úthálózatot, erre egy saját gépparkkal rendelkező külön városi céget is létrehozna.
– Kara Lászlótól (független jelölt) megtudtuk, hogy először a Kétfarkú Kutya Párt kereste meg, hogy lenne-e Kecskeméten a Szövetséggel közös polgármesterjelöltjük, de az ellenzéki egyezkedések során „kikerült a castingolásból” és ezért függetlenként indul. Kampányt gyakorlatilag nem folytatott, az utolsó nap(ok)ra tervez esetleg szórólapozást. 8 százalék körüli eredménnyel már elégedett lenne. Három fő terve: az önkormányzat segíthetné az egészségügyet például vizsgálatok finanszírozásával, az oktatás terén tehetségfejlesztő szakkörök, klubok létrehozását tartaná hasznosnak, és javítaná a kerékpáros úthálózatot. Fontos kérdésekben népszavazást tartana, és nincs ellene a politikusok visszahívhatóságának: „ha mondjuk ötezer ember aláírással kérné, hogy mondjak le, akkor ezt megtenném, ha polgármester lennék” – jelentette ki.
– Király József (Szövetség) értékelte az ellenzéki frakció elmúlt négy és féléves teljesítményét az egyéni választókerületekben, a képviselő-testületi munkában és a frakción belüli együttműködésben, koordinációban. Nem tért ki a konfliktusok okait firtató kérdések elől sem, és válaszolt arra is, mire lehet képes a megtépázott Szövetség a jelenlegi választáson, hány mandátumot szerezhetnek és hogy vele mi lesz, ha nem választják meg sem polgármesternek, sem képviselőnek. Úgy véli, a jelenlegi polgármester teljesen uralja a helyi önkormányzati sajtót, még a magán médiafelületeket is. „Én mindenki polgármestere szeretnék lenni. Ha valaki elnyer egy ilyen tisztet, onnantól kezdve nem nézheti, hogy most melyik oldal hogy és mint szerepelt. Mindig a város érdekét, javát kell néznie, hozzátéve, hogy a testületi többség dönt” – jelentette ki. Kiemelten fontosnak tartja, hogy a Polgármesteri Hivatal ügyfélbarátabb legyen, emelletttt az utak, kerékpárutak, járdák javítására és a közvilágítás rendbetételére helyezne nagy hangsúlyt.
– Klinger Ádám András (Civil Összefogás Városunkért Egyesület) szerint most nagyobb eséllyel váltható le Kecskeméten a Fidesz, mint a korábbi időszakban. Szerinte Kecskemét és szűkebb régiója nem használta jól fel a helyi erőforrásait az elmúlt évtizedben, mert nem épített okosan a hagyományaira és a modern ipari ágazatokra. A Fideszt elitista pártnak tartja. Ezzel szemben a kecskeméti „tősgyökeres energiákra és logikus következtetésekre” hagyatkozna a városfejlesztésben, olyan ötletek megvalósításán dolgozna, amelyeket a kecskemétiek széles körben és előzetesen jóváhagytak. Polgármesterként megszüntetné a helyi demokratikus deficitet, és újból elővenné a már kidolgozott programját, a „Kecskemét, Magyarország lovas fővárosa” projektet, amelyet a város fideszes közgyűlése egyszer már elfogadott.
Politikai függetlenségünk megőrzése érdekében fontosnak tartjuk, hogy ilyen és ehhez hasonló témákban, azonos feltételek mellett, pártállástól függetlenül minden érintett megszólalási lehetőséget kapjon a KecsUP.hu-n.