Szerdán két Győr-Moson-Sopron megyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. Megnéztük, Bács-Kiskunban eddig összesen 117 gazdaságnál-farmnál jártak a hatósági állatorvosok, mindenhol negatívak voltak az eredmények. A Kecskeméti Vadaskert több megelőző intézkedést vezetett be, így tilos az állatok etetése és érintése, az állatsimogatók zárva tartanak.
A Nébih közölte, március 11-én és 21-én is még negatív laboratóriumi eredményei voltak annak a két szarvasmarha állománynak, amelyekben szerda reggel igazolta az RSzKF vírus jelenlétét a Nébih. A Darnózseli településen lévő telepen 1000, míg a Dunakilitin található gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Április 1-jén mindkét állományban azonosították a betegség klasszikus tüneteit, ezért a kormányhivatal hatósági állatorvosai soron kívül mintát vettek az állatokból, amelyekben a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírust.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják – közölte a Nébih.
A Kecskeméti Vadaskert április 4-ei Facebook-posztjában arról adott tájékoztatást, hogy a vírus hazai megjelenése miatt, állataik védelme érdekében a látogatókat is érintő, megelőző célú intézkedéseket vezetnek be – a vadaskertben ugyanis közel 100 olyan állat él, amely a betegségre fogékony.
Kötelező a bejáratnál elhegyezett fertőtlenítő lábtörlő, továbbá a pénztárnál és a Vadaskert több pontján elhelyezett kézfertőtlenítő használata, tilos az állatok etetése és érintése (a zoo csemege árusítása szünetel), és ideiglenesen zárva vannak az állatsimogatók.
„Állataink egészségének védelme mindannyiunk számára nagyon fontos, kérjük Önök is segítsenek az állatok egészségének megőrzésében. A szabályok betartása feltétele annak, hogy Állatkertünk nyitva tarthat” – hívták fel a figyelmet.
A ragadós száj- és körömfájás több mint ötven év után, március elején jelent meg újra hazánkban. Rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívüli ragályossága és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.