Többfunkciós beléptető- és kamerarendszert építenek ki az állami fenntartású egészségügyi intézményekben. Megkerestük a kecskeméti kórházat, mi indokolja mindezt.
A beléptetőrendszerek telepítéséről a Telex adott hírt a minap, a portállal még azt közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság, hogy a rendszer a vagyonvédelem mellett bűnmegelőzési célokat is szolgál majd.
A rendszer biztonságos és hatékony működéséhez fotókat is készítenek a dolgozókról, az OKFŐ szerint a fotózás az adatvédelmi előírások maradéktalan betartása mellett történik.
A Telex emlékeztetett, hogy még egy 2024 nyarán elfogadott salátatörvénybe került bele az a módosítás, melynek értelmében az állami kórházakban egységes beléptető rendszert vezetnek be. Az indoklás szerint azért, hogy „ellenőrizzék az alkalmazottak munkaidejének betartását, az intézménybe történő be- és kilépését”. Az ötletet még egy évvel korábban lengette be egy helyettes államtitkár, aki azt mondta, hogy vannak kórházak, ahol nagyon eltérnek az átlagtól az orvosi teljesítmények.
„Akinek nyolc órát fizetünk, az legyen benn nyolc órát. Az orvosoknak és más dolgozóknak az intézmény be- és kijáratainál elhelyezett készülékeken kell lehúzniuk a mágneskártyájukat. Az eszköz videofelvételt is készít a személyről, hogy a kártyákkal ne lehessen visszaélni” – mondta korábban a Magyar Kórházszövetség konferenciáján.
A téma kapcsán kérdéseket küldtünk a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórháznak. Érdeklődtünk, a kórház kecskeméti telephelyén várhatóan mikortól működik ez a rendszer és mi indokolja beüzemelését, mi várható rendszerbe állításától? Megkérdeztük, Kecskeméten merültek-e fel korábban problémák az alkalmazottak munkaidejének betartása terén vagy a vagyonvédelem területén? Végül azt is felvetettük, mennyibe kerül egy ilyen rendszer bevezetése, működtetése és mi történik akkor, ha egy kórházi dolgozó nem járul hozzá, hogy lefotózzák?
Az intézmény válaszából konkrétumok nem derülnek ki. Mint írták: a beléptetőrendszer kiépítése „ütemezetten zajlik” az állami fenntartású egészségügyi intézményekben, a telepítés „folyamatosan történik”.
„A rendszer célja nem az egyéni teljesítmény mérése, hanem az ellátás biztonságának növelése, a dolgozók jelenlétének nyomon követésével” – válaszolta a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház, hangsúlyozva még, hogy a rendszer a vagyonvédelem mellett bűnmegelőzési célokat is szolgál majd.
Levelében a kórház még közölte, hogy az adatkezelés és a beléptetés szabályozása a hatályos adatvédelmi és munkajogi előírások figyelembevételével történik, a dolgozókat minden esetben megfelelő tájékoztatásban részesítik.
„A beteglátogatások rendjét szintén egységes elvek mentén, a betegellátás zavartalanságát szem előtt tartva szabályozzuk, a technikai részletek véglegesítése jelenleg is zajlik” – áll a kórház válaszában.