Ahogy egyre kevesebb tanár lesz a pályán, egyre nagyobb kényszer nehezedik majd a kormányra, hogy megállapodjon a pedagógusokkal – mondta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) újonnan választott országos választmányának elnöke – írja a szabadeuropa.hu. Beszélgettek még Komjáthy Annával és kiderült, a kormány Maruzsa Zoltán államtitkárt küldi a bértárgyalásokra.
Beszéltek már az államtitkárral? – teszi fel a kérdést a Szabad Európa.
Kaptunk tőle levelet arról, hogy őt jelölték ki. Nemrég egyeztettünk a Pedagógusok Szakszervezetével, hogy milyen tárgyalási időpontokat javasoljunk. A jövő hetet jelöltük meg. Talán most egy kicsit jobb helyzetben leszünk, mint a választások előtt, amikor a semmilyen felhatalmazással nem rendelkező Kisfaludy László helyettes államtitkárt küldte a kormány, mert mi ott nem nagyon tehettünk a következő tárgyalási időpontra javaslatot. Nekünk kellett állandóan alkalmazkodni ahhoz, hogy ő mikor ér rá, nem számított, hogy arra az időpontra, amit ő megad, odaérnek-e a tanárok az iskolából.
Gondolom, Maruzsa Zoltán kicsit engedékenyebb lesz. Vele is tárgyaltunk többször korábban. Az ő megbízására talán tekinthetünk úgy, hogy felment a renoménk, mert most államtitkár fog tárgyalni velünk, nem helyettes államtitkár. De ezt persze inkább viccként mondom. Végül is – tapasztalataim szerint – soha nem lehet tudni, hogy aki tárgyal velünk, az a saját gondolatait mondja, vagy valamilyen utasításra cselekszik.
A cikkben többek között a következő kérdések hangzanak még el:
- Rosszabb pozícióból kell tárgyalniuk? Túl vannak egy végül is eredménytelennek tűnő sztrájkon, és egyetlen követelésüket sem teljesítették.
- Ezek a tárgyalások végigvihetők a tanévkezdésig?
- Honnan lehetne a lehető legpontosabb adatokat kikérni arról, hogy melyik iskolából hány és milyen tantárgyakat oktató tanár hiányzik?
- Becslései szerint hány pedagógus hiányzik a rendszerből? Melyik korosztály esetében vagy melyik tantárgynál a legnagyobb a baj?
A teljes interjú a szabadeuropa.hu oldalon olvasható.