A kecskeméti közgyűlés még tavaly októberben döntött úgy, hogy megbízza Szemereyné Pataki Klaudia polgármestert a parkolóház létrehozásával kapcsolatos tárgyalások lefolytatására és a szerződések megkötésére.
A kecskeméti ellenzéki képviselők kifogásolták – a megítélésük szerint – a belváros zsúfoltságát tovább növelő, Kecskemét központjában egyébként is meglévő parkolási nehézségeket. A mostani Domus parkoló helyére tervezett parkolóház – a 2021-es tervek szerint – akkor valósulhatott volna meg, ha a város eladja a területet az Univernek.
A Szövetség frakciója idén júniusban egy hat fős vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a polgármesternél. A bizottság a júliusi közgyűlésen felállt, abba a Fidesz Fekete Gábort, Szamler Lászlót és Leviczky Cirillt, míg a Szövetség a Hírös Városért Király Józsefet, Szőkéné Kopping Ritát és Vancsura Istvánt delegálja a bizottságba.
A vizsgálóbizottság feladata
A bizottság azt fogja, vizsgálni, hogy:
- a parkolóház megépítésének mikor és hogyan jött az ötlete;
- milyen tárgyalások, egyeztetések történtek eddig az ügyben
- készült-e hatástanulmány, a beruházó milyen előzetes kalkulációk alapján döntött a projektről;
- készült-e felmérés a környékbeli lakosok véleményéről;
- a parkolóház megépítésének volt-e másik helyszíne;
- az épület megvalósításakor felmerült-e mélygarázs építése, a felszínen közösségi térrel, zöld felülettel;
- felmerült az a javaslat is, miszerint egy csereügylet keretében adásvételi szerződést kötne a város és az Univer, ennek a háttere;
- milyen környezeti hatásokkal jár a megvalósítás, az új ingatlan létesítése.
A Szövetség korábban lényegesen több információt próbált megtudni a vizsgálóbizottság felállításának kezdeményezésekor. Király József ellenzéki frakcióvezető szerint a belvárosi parkolóház nem oldja meg a parkolási problémákat, a meglévő zsúfoltságot nem enyhíti, szerint inkább a belvárosból kifele kellene terelni az autókat.
A városvezetés szerint a beruházás célja az, hogy a parkolóház megépülésével enyhítse a belvárosi parkolóhely hiányt. A város főépítésze, Öveges László azt nyilatkozta a Kecskeméti Lapoknak, hogy
“A modern épület kiválóan illeszkedik a környezetbe, a Dobó körút felőli árkádos rész esőtől, széltől, hótól óvja a sétálókat. Ami pedig ennél is fontosabb, az a környezettudatosság. Nőnek az épület mellett lévő park zöldfelületei, valamint a legfelső szintje is extenzív zöldtetőt kap.”
Az önkormányzattal ellentétes álláspontot képviselnek azonban a Dobó körúti és a környékbeli lakosok, civil egyesületek, akik fórumot is tartottak és kifejezték a véleményüket a beruházásról.
A vizsgálóbizottság felállításával pontosabb és releváns adatokat ismerhetnek meg a képviselők, és a kecskeméti polgárok. A Kecsup természetesen figyelemmel követi a vizsgálóbizottság működése nyomán nyilvánosságra került híreket, információkat, azokról beszámolunk.
Kapcsolódó cikkünk:
Nem akarnak monstrumot a Dobó körútra, lakossági fórum volt az Univer beruházásról