Már egy ideje próbálja felhívni a figyelmet Székesfehérvár fideszes polgármestere az energiaválság okozta problémákra. Cser-Palkovics András a hétvégén már arról posztolt, hogy veszélybe került az önkormányzati intézmények működése. Erről a Partizán online közéleti csatorna csütörtök délutáni videójában részletesen beszélt.
A kormány felelősségét, miszerint az energiaválság teljesen felkészületlenül érte az országot nem ismerte el. Azt állította, hogy a jelenlegi helyzetet valaki februárban-márciusban már megjósolja, akkor az mára dúsgazdag lenne. Arra sem volt hajlandó, hogy megszorításnak nevezze a kormányzat rezsicsökkentés-csökkentését, illetve a bevezetés alatt álló kényszerintézkedéseket, mivel ezek „nem érintik a mindennapi megélhetését”, nem történtek például olyan súlyos áremelések, mint Nyugat-Európában.
Gulyás Márton műsorvezetőnek annyit sikerült kiszednie Cser-Palkovicsból, hogy Orbán Viktor a választási kampányban fogalmazhatott volna óvatosabban. Arról a magyar–orosz gázvásárlási szerződésről, melyben állítólag a kormány hosszú távra és „ötödáron” kötött le Magyarország számára a földgázt, a polgármester azt mondta, hogy „én ilyen szerződést nem láttam”.
Azt elismerte, hogy Oroszország kiemelten felelős a háború gazdasági következményeiért, azonban szerinte az uniós szankciók is tehetnek az energiaválságról. Az elmúlt 12 évben „lehetett volna többet is tenni az energiahatékonyságban”, és összességében a kormány teljesítményét ezen a területen egy ötös skálán hármasra osztályozta.
Úgy gondolja, hogy az önkormányzatok egy részének biztosan szüksége lesz arra, hogy kiegészítő állami támogatást kapjon, de a jelenlegi szabályzások néhány módosítása is könnyebbséget jelenthetne. Azt is fontosnak tartja azonban, hogy az önkormányzatoknak cselekvőleg is fel kell lépnie.
Cser-Palkovics szerint „100 ezer fehérvári csapatkapitányaként” más attitűdöt kell követnie, mint ami az országos politikára jellemző – mondta ezt a saját, a Fidesz központosított kommunikációjához képest különutasabb-kritikusabb stílusáról, amiért őt ezért soha nem érte retorzió.
Személy szerint ő hagyta volna az iskolákat a megyei jogú városoknál – mondta el az önkormányzatok 2010 óta tartó feladat- és bevételelvonásáról. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ súlyosan alulfinanszírozott módon indult, és az önkormányzatoknak kellett extra befizetésekkel támogatnia a tőlük elvett iskolák működését – magyarázta.
A kormány 18 budapesti közterületet vett ki a fővárosi önkormányzat kezeléséből, ami Cser-Palkovics szerint „morálisan helytelen”.
via Telex