A Médium Filmklub idén 40 éves. Az ország legnagyobb filmklubja 1983 óta működik Kecskeméten. Bárdos Ferenc, a klub alapítója és a filmklub vezetője szerint a film ünnep, és a közművelődésben is fontos szerepe van a filmkedvelő közösségeknek. A Médium Filmklub múltjáról kérdeztük az alapítót, de a beszélgetésben felmerültek a tömegkultúra termékei és a különbség hurka és popcorn között.
Mindig szívszerelem volt
Bárdos Ferenc az Ifjúsági Otthon, majd a Hírös Agóra (akkor még Erdei Ferenc Művelődési Központ) munkatársa, később pedig annak igazgatója volt. Alapító tagja Sára Sándorral és Schiffer Pállal a Magyar Filmklubok Szövetségének, valamint a közművelődésért felelős Kulturális Központok Országos Szövetségének elnöke volt. Jelenleg a KKA(Kecskemét Kultúrájáért Alapítvány) titkára és a Médium Filmklub elnöke.
Bárdos Ferenc a fiatal tehetségek támogatásáért és a hazai intézményi közművelődésért dolgozott. Ebben a munkában kiemelt helye volt a filmeknek.
“Nekem mindig szívszerelmem volt a film. Ez a szakmám szerint ugye a közművelődés eszköze is volt egyben, közösségteremtő és -alakító lehetőség. És még most is a legolcsóbb szabadidős tevékenység moziba járni.”
Már gyerekként megtanult vetíteni a Gyöngyös melletti kis faluban, ahol felnőtt. Az édesapja tanár és iskolaigazgató volt. “Ugye az igazgatónak mindenhez kellett értenie akkor, a művházat is vezette, és a mozivetítéseket is ő látta el annak idején a helyi moziban.” Az egyetemen filmklubokba járt a barátaival és a szakdolgozatát is filmből írta Réz András konzulensi és Király Jenő filmesztéta szakmai vezetése mellett az ELTE-n.
Zártkörű filmmúzeum
A Médium Filmklub tagja volt a Bázis-Klubok filmes hálózatának, ami az egész országot lefedte, “hogy minél jobban hirdessük, terjesszük az igét.” Eredetileg filmmúzeumként működött. A Magyar Filmintézet archív gyűjteményéből válogatott filmeket vetítettek a Művelődési Központban – zárt körben – amiket akkor nem lehetett másképpen elérni.
“Próbáltunk végigvenni az összes korszakot, stílust, műfajt, D. W. Griffith Türelmetlenségétől kezdve olasz neorealistákig.”
A szezonális műsorrend mellett a klub szervezte a vasárnap esti Deák Filmklubot a kecskeméti kollégistáknak, valamint az idősebb korosztály részére a Nyugdíjas filmklubot. Magyar rendezők és filmesztéták, mint Réz András vagy Báron György látogattak a városba, hogy beszéljenek a vetítések előtt. “Anno le tudtunk ülni, sörözni, beszélgetni a látottakról.” A klub zártkörűsége összetartóbb közösséget formált.
Büszkén beszélt arról, hogy sokan a kezdetek óta filmklubosok, és a mai napig eljönnek a vetítésekre. Látott embereket felnőni és formálódni a 40 év alatt. “Varga Zoli barátom, Dr. Varga Zoltán valamikor filmklubos volt, most már a filmtudományok doktora és egy kicsit a Médium filmklub filmesztétája is.”
A film szeretete összetart
Ahogy a filmtörténeti gyűjtemény végére értek, a közönség nőtt, és a filmklub vezetője a frissen megjelent alkotásokból kezdett összeállítani évi két sorozatot. A Médium Filmklub ma is tavaszi és őszi programmal készül a több, mint 150 fős közönségének. A létszámcsúcsot 2016-ban érte el, amikor 400 fő vásárolt bérletet az őszi sorozatra.
Bárdos nem beszél túl sokat a számokról, a közönség igényeire többet gondol. A nagyobb összetartás jeleként tíz évvel ezelőtt hivatalosan is civil szervezetté alakult a filmklub. A Médium Filmklub Civil Társaság ügyvivője Bárdos Ferenc. A nagy létszám és a jobb minőségű technikai felkészültség miatt tartja a vetítéseket a Malom Moziban 2017 óta. Még a Covid járvány idején is kaptak filmajánlót a klubtagok. Hírlevélben értesültek arról, mit érdemes az otthoni TV csatornákon nézni. Bárdos Ferenc azóta is küld heti hírlevelet a tagoknak.
“Nem magamnak válogatom a filmeket. Van negyven év tapasztalat, nagyjából ismerem a közönséget. Melós vállalkozótól az ügyvédig, nyugdíjasokig mindenki van itt, de a film szeretete összetartja a csapatot.”
Sajnos egyre kevesebb a támogatott művészfilm a most megjelenő filmek között. Bárdos art mozi élményt szeretne adni a közönségnek, “nem a multiplexekben történő misztikus, sci-fis, horroros, zombis, marveles filmeket.”
Amikor bejött a multiplex
Szerinte nem számít a műfaj, ha a rendező gonddal alkot, és a munkája mélyen megérinti a nézőt. Nehezen emelne ki személyes kedvenceket, de három filmet ajánl mindenkinek:
Andrzej Wajda: Hamu és Gyémánt
Sergio Leone: Volt egyszer egy vadnyugat
Jiří Menzel: Sörgyári capriccio
“Menzellel volt még alkalmam találkozni, amikor Kecskeméten járt egy bemutatón. Ajánlom a Sörgyári capricciot és sokszor vissza is nézem. Megvan benne ez a hrabali életérzés.”
A Menzel filmeket könnyen fogyaszthatónak tartja, de pont ezért ideális bevezetés lehet a “profi módon megcsinált, értékes művészi alkotások” világába. Tímár Péter Csinibabáját hasonlóan azoknak ajánlja, akik a multiplex mozik mai kínálatából tekintenének valami új felé.
“Mikor a multiplex bejött, azt éreztük, hogy valami megváltozott. A rendszerváltás után jött a popcorn-ropogás és kólaszürcsölés. Előtte nem volt ilyen a filmek alatt.”
Magyarországon sokat változott a film befogadásának kultúrája 40 év alatt. Amikor a Médium Filmklub klasszikus filmeket vetített, ezek az alkotások még nem voltak elérhetőek online streaming szolgáltatóknál. A 90-es évektől a filmszínházakban egyre nagyobb szerepet kaptak a fogyasztói szokások. Ma az interneten már megtalálható a legtöbb művészfilm is, de a befogadás minősége torzult, amíg a vidéki mozikban kevesebb komoly alkotást játszanak.
Bárdos Ferenc filmklubjának kevésbé érinti a közönségét az online filmezés kérdésköre, talán a korosztály miatt is. A streaming miatt nem csökkent a nézőszám, a Médium Filmklub közönsége szeret moziba járni.
“A mozinak van egy hatása, nem véletlen volt filmszínház a neve. Arra készülni kell, és várakozásnak van egy belső ünnepélyessége. A film az a manifesztum, ami kiszolgálja az érzéki világot.”
Bárdos Ferenc zárásként ismét a Sörgyári capricciot hozza fel. A kerti tavaszi ünnep jelenete érzékletesen ábrázolja a gazdag étkezés örömét, ami hatással van ránk. A vetítés előtt felkészülünk a filmre. A közös várakozás után odafigyelünk az alkotásra, ami megérint minket, és levezetésként együtt dolgozzuk fel a látottakat.
“A filmben ott roppan a hurka, a kolbász, isszák a nagy söröket. Utána illő elmenni együtt hurkázni és sörözni. Ez így esik jól.”
Filmjelenetek forrása: aktualne.cz
Filmposzterek forrása: criterion.com; darkcitygallery.com; polishposter.com