Az Európai Unió blokkolja a mintegy 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatását, és az ahhoz tartozó közel 9,7 milliárd eurós hitelkeret is, ezért Magyarország még mindig nem fér hozzá a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) támogatásaihoz. 27 szupermérföldkövet kellene teljesítenie a kormánynak a pénz lehívásához, amelyet a helyreállítási és ellenállóképességi tervben (HET) vállalt Brüsszel felé.
A teljesítéshez az uniós szabályok szerint egy, a kormány által kijelölt tagokat és a civil szféra pályázaton kiválasztott szereplőit tömörítő monitoring bizottságot is fel kell állítani. A HET esetében nyílt pályázatot hirdettek a monitoring bizottság tagjainak kiválasztására, a kiírás szerint pedig a kiválasztásnál előnyt élveztek azok, akik már végeztek hasonló munkát.
A kabinet közzé tette, hogy kik kerülnek be a HET monitoring bizottságába. Számos olyan szervezet is a listára került, amiket a kormányzat korábban hevesen bírált. Ilyen a most épp a Belügyminisztérium által beterjesztett státusztörvényt bíráló Pedagógusok Szakszervezete, vagy az a Társaság a Szabadságjogokért, amelyet korábban több kormánytag is Soros-szervezet jelzővel bírált.
Az eredeti pályázati kiírás alapján a kiválasztás során figyelembe vették a szervezetek részvételét az EU-s programokban és korábbi monitoring bizottságokban, ezek alapján pontokat adtak.
A teljes lista a Portfolio cikkében olvasható.