A Helyi Termék Ünnep – Hungarikum Fesztivál idén június 21-25. között kerül megrendezésre az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület szervezésében. A több napos eseménysorozaton megismerkedhetünk Kecskemét és vidéke kézműveseinek és termelőinek világával, kapcsolatokat építhetünk helyi civilekkel. Ha lazább kikapcsolódásra vágyunk, akkor táncos, zenés, színházas, gasztro és kóstolós programokba is bekapcsolódhatunk; és az esemény kiemelt attrakcióján, a 16. KAFF-on válogathatunk kedvünkre a szabadtéri és egész estés animációs filmek közül.
Muzsikálnak, fát ültetnek, kerékpároznak, termelőkkel bevásárló közösséget működtetnek, és javaslatokat tesznek városunk fenntartható életére
A civil ismerkedésre a kecskeméti Városi Civil Kerekasztal tagjaival június 22-én, csütörtökön 14 órától van lehetőségünk Kecskemét főterén, és itt találkozhatunk a Fenntartható Fejlődés Civil Szakkerekasztal tagjaival is.
- A Zöld Küldetés Egyesület önkéntesei 2022-ben a város első közösségi Erdőparkját hozták létre, ahol 35 ezer facsemete került elültetésre az Élményfürdő mögötti területen. Ezen felül 2022-ban 2000 nm felületen közel 50 fajta magból álló nagy diverzitású vadvirágos gyep alapjait indították el.
- A Muzsikál az erdő rendezvénysorozata 2023-ban a 20. évfordulóját ünnepli. Fennállása alatt a fő célja nem változott: az erdő és a zene, a művészet erejével a környezettudatos, fenntartható életvitel irányába mozdítani eseményeinek résztvevőit.
- A KINCS Kecskeméti Nagycsaládosok Egyesülete 2022-ben a családsegítésre fordították a legtöbb energiát, adományokat gyűjtöttek és osztottak a rászoruló családoknak. Segítőként és résztvevőként is ott voltak a Muzsikál az erdő rendezvényein, az Autómentes napon és az Erdőpark márciusi ültetésén.
- A Magyar Kerékpárosklub Kecskeméti Területi Szervezete rendszeresen szervez kerékpártúrákat, ezen kívül igyekszik a kerékpáros közlekedés szakmai érdekvédelmét ellátni, konstruktív javaslataival a város közlekedését kerékpáros irányba terelni.
- A Kecskeméti Szatyor Bevásárló Közösség létrehozója és működtetője a Szatyor Egyesület. Fő szellemi irányvonala a fenntartható, helyi mezőgazdaság támogatása. A szemléletformálás jegyében 2022-ben is részt vett számos városi rendezvényen, köztük az Országos könyvtári napokon és a Zöld jeles napokon, illetve saját rendezvényein keresztül is igyekezett elérni a lakosságot, az évente megrendezésre kerülő Magvasnapon és a helyi termelőkkel szervezett eseményeken.
- A Zöld Vitalitás Cédruskör a környezet-és természetvédelem, valamint a tudatos és egészséges életmód területén végez szemléletformálást és ismeretterjesztést.
- A Magyarországi Agroökológiai Hálózat Egyesület (MAHE) mint hálózatépítő és szakmai tevékenységet támogató egyesület működik partnerekkel közös rendezvények, képzési- és egyéb projektek formájában. Az éghajlatváltozás, a mezőgazdasági túlhasználat és a városok terjeszkedése elszegényítik a talajt és a termőföldjeink minőségét, ezért e veszélyek és a növekvő világnépesség mellett arra keresik a megoldást hogyan lehetséges az élelmezésbiztonság mindenki számára.
A Fenntartható Fejlődés Civil Szakkerekasztal átlagosan kéthavonta tartotta közös találkozóit az elmúlt évben. Tevékenységüket összehangolják, információval és tudás megosztásával segítik egymást. Közösen szerveznek rendezvényeket, egymás eseményeit látogatják. Megvitatják a tárgykörüket érintő települési kezdeményezéseket, véleményt és javaslatokat osztottak meg az élhető és fenntartható város érdekében; ha kellett petíciót írtak és lakossági megmozdulást szerveztek a belváros tehermentesítése érdekében a Dobó körútra tervezett több emeletes parkolóház kritikájaként, vagy az Izsáki út tölgyfáinak kivágása ellen.
A kecskeméti Fenntartható Fejlődés Civil Szakkerekasztal tagjaival június 22-én, csütörtökön 14 és 19 óra között találkozhatnak Kecskemét főterén.