A Transtelex készített interjút Smaranda Enache-el, aki a 90-es évek elején a Pro Europa Liga emberjogi szervezet társelnökeként kapcsolódott be a tusványosi tábor (teljes nevén Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor) szervezésébe – akkor a Fidesz még mozgalom volt, nem párt. Azóta azonban a „dialóg monológgá válása”, illetve a Tusványoson évről évre erősödő politikai propaganda miatt kiszállt a szervezésből, és ma már meghívottként sem vállal szereplést.
A lap arra volt kíváncsi, hogy az ismert emberjogi aktivistának mi a véleménye Orbán Viktor idei beszédéről, a politikai irányvonaláról, illetve a román kormány gesztusairól.
Az Orbán-beszéd kapcsán elmondta, hogy szerinte egyre jobban látszik az Orbán-kormány elszigetelődése az európai és a nyugati világtól, az ottani mainstreamtől. A beszéd legfőbb szerepe az volt, hogy lojálisabbá tegye azt a csoportot, akik értékrendileg, érzelmileg közel állnak hozzá, azonosulnak vele. Célja volt az is, hogy megerősítse azt a tézisét a Fidesznek, hogy csak ő az a politikai erő, amely Magyarországnak és az összmagyarságnak biztosíthat egy nyugodt, prosperáló jövőt.
Úgy véli, hogy a bálványosi, tusványosi folyamat, ahogy nevezni szokták, és ami a 90-es években dialógusra épült, monológgá vált. Most már szinte szektás beszédként jelenik meg, azoknak szól, akiket lojálisnak akarnak megtartani.
„Azt látom, hogy készül a kilépésre az unióból.”
Orbán megengedő Kínával és Oroszországgal szemben, viszont kritikus a nyugattal szemben.
„Egyre jobban és jobban közeledik a populizmushoz, az illiberalizmushoz. Az emberi jogok tiszteletben tartása ellen foglal állást, a kollektivizmust próbálja behozni, irredenta, revansista szólamai, nosztalgiái vannak… Eléggé kellemetlen helyzet ez a Fidesznek, amely totális elszigeteltségbe került Európában” – mondta Smaranda Enache.
A teljes interjút itt olvashatja.