A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint a tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, és a lakosság, az önkormányzatok szerepe és felelőssége ilyenkor óriási. Emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.
A fecskéknek és a denevéreknek óriási szerepük van a rovarok elleni biológiai védekezésben, így különösen aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése. Több okra vezethető vissza a jelenség: az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás, valamint a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása.
Az MME számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, márpedig egy fecske legalább 1 kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Vagyis legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.
Az aggasztó tendencia megfordítható a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, most még van idő a tavasz közeledtével kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkákat”. A parti fecskéket pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.
via 24.hu