Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában beszélt a hazaárulásról, ami szerinte „egyszerre erkölcsi, jogi fogalom, ugyanakkor büntetőjogi kategória is, ezek pedig gyakran összemosódnak a köznyelvben” – írja a 444.hu az MTI-re hivatkozva.
Ez a kategória sosem lett kipróbálva a rendszerváltás után, valamint Lánczi szerint a problémát az okozza, hogy „nem tudjuk, hogy ennek a büntetőjogi kategóriának mi a tartalma, ugyanis a jogalkotó nagyon szűkszavúan fogalmaz.”
A Szuverenitásvédelmi Hivatalról elmondta, hogy céljuk a demokratikus párbeszéd elmélyítése, ahol „elemzéseket készítenek, vizsgálnak és feltárnak, a vizsgálati eredményeket pedig jelentésben teszik közzé”.
Kiemelten figyelik majd az európai parlamenti és önkormányzati választásokat, mert Lánczi szerint okultak 2022-ből, amikor is „rejtett módon, ügyeskedve, a magyar pártfinanszírozási szabályokat kijátszva, külföldről milliárd forintokkal próbálták meg befolyásolni a magyar választást”.
Elmondta, hogy a hivatalt a szabad információszerzés joga illeti meg, így állami szervektől, magánszemélyektől, magánszervezetektől is bekérhetnek adatokat vizsgálatra, elemzésre. Ennek alapján tehetnek megállapításokat, amiket az érintettek tudomására hoznak, akik észrevételt tehetnek, és a hivatal ezek után hozza nyilvánosságra a jelentését.
„Ha valaki ettől fél vagy azt gondolja, hogy ez veszélyt jelent a demokráciára, akkor az a demokráciának a lényegét nem érti”.
Jelenleg még zajlik a február elsején létrejött Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása, június-július körülre befejeződik a hivatalépítés – mondta Lánczi Tamás.