fbpx
27.4 C
Kecskemét
2024. június 17., hétfő

FRISS HÍREK

A külföldön dolgozó magyarok többsége az Orbán-rendszer miatt vándorolt ki

- Advertisement -

Már 770 ezer magyar él külföldön, a jelentős számban hazatérők jótékonyan oldanák a munkaerőpiac feszességét, valamint más nemzetgazdasági előnyökkel is járna. Azonban sem a magyar kormánynak, de egyetlen más hasonló helyzetben lévő EU-s országnak sincs egységes programja, amely a külföldön dolgozók hazahozatalát segítené – írja a Népszava.

Az Egyensúly Intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közös kutatásuk nyomán összeállítottak egy szakpolitikai javaslatcsomagot, amely a külföldön dolgozó magyarok egy részének hazacsábítását segíthetné. A VOSZ szerint a kutatás célja, hogy az el- és visszavándorlás egyensúlya megmaradjon, jelenleg ugyanis évente közel annyian távoznak az országból, mint ahányan visszajönnek.

A személyes interjúk során a kivándorlás okaként 70 százalékuk említette a kiszámíthatatlan magyarországi jövőt, 58 százalék a kedvezőtlen politikai helyzetet, 53 százalék a hazai mentalitást és 44 százalékuk az anyagi okokat. Ezek a problémák mérgezik a magyar mindennapokat, aminek javarészt a mostani kormány és politikai rendszer az oka, és amíg ez nem változik meg, nehéz hazacsábítani a magyarokat vagy növelni a visszatérők számát.

Az ENSZ adataira alapozott kutatás és becslés szerint az 1990-es rendszerváltáskor 400 ezer magyar élt külföldön, 2023-ra ez a szám 770 ezer főre emelkedett. A legnépszerűbb célország Németország 220 ezer fővel, majd 80-80 ezer fővel Ausztria és Nagy-Britannia következik. Őket nem egyszerű hazahozni, mert a többségük (72 százalékuk) jól érzi magát akár munkavállalóként, akár már állampolgárként – mondta Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója.

Hasonló cikkünk:  A hazai autógyártás is lejtmenetben van

A külföldön élők nagyjából öthatoda nem, vagy legfeljebb a nagyon távoli jövőben tartja valószínűnek a hazatérést, ám mintegy 15-17 százalékuk azt tervezi, illetve elképzelhetőnek tartja, hogy a következő 5-10 évben hazaköltözik. A kutatócég elemzése szerint a következő öt évben a jelenlegi 770 ezres létszám 750 ezer főre csökken, ám hogy ez meg is valósuljon, a kutatók több javaslattal éltek a kormány felé.

Szükség lesz pénzügyi ösztönzésre, az Egyensúly Intézet kérdőíves kutatásában a válaszadók 43 százaléka 4 millió forintos egyszeri hazatérési támogatást, 35 százaléka kötelező 13. havi fizetést, 32 százaléka pedig a külföldi fizetés felét elérő magyarországi jövedelmet jelölt meg motiváló tényezőként a hazatelepüléshez.

A javaslatok között szerepel, hogy a külföldön élő, hiányszakmákban dolgozó munkavállalókat foglalkoztató vállalatok is kapjanak egyszeri hazatérési és/vagy bérkiegészítésre fordítható támogatást, ha az érintettek vállalják, hogy meghatározott ideig Magyarországon fognak dolgozni. Az állam emellett ösztönözze adókedvezményekkel a külföldről hazatért magyar munkavállalók foglalkoztatását a hazai kkv-knál – javasolja az Egyensúly Intézet.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

A Minisztérium szerint hétfőre minden irányban átjárható lesz a kritikus Izsáki úti csomópont

Csütörtökön beszámoltunk róla, hogy az Izsáki út legforgalmasabb kereszteződésében, a Vízmű utca felőli közlekedési lámpa előtt egy körülbelül 10...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...