Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter isztambuli útján arról számolt be szerdán, hogy dübörög a paksi beruházás, és minden adott ahhoz, hogy a két új blokk a következő évtized elejére megkezdhesse a termelését.
Szijjártó a Roszatom orosz atomenergetikai vállalatot vezető Alekszej Lihacsovval tárgyalt, előtte számolt be a paksi bővítés állásáról, valamint arról, hogy a következő időszak legfontosabb feladatairól fognak egyeztetni – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium.
Mostanra kilencszáz ember dolgozik a helyszínen, és ez a szám folyamatosan nő – mondta Szijjártó, majd hozzátette, hogy „a csúcsidőszakban valahol majd nyolc- és tízezer között lesz a helyszínen dolgozók száma.”
Beszélt a leendő nukleáris sziget alatti talajszilárdításról, ami már 82 százalékos készültségi fokot ért el. A reaktortartály kapcsán elmondta, hogy annak kovácsolása három évet vesz igénybe, ez már hónapok óta folyik Szentpétervár mellett. Elkészült a zónaolvadék-csapda, ami egy 750 tonnás berendezés, ezt már hajóra is tették, most a Duna romániai szakaszán halad Magyarország felé.
A beruházás biztonságát garantálja, hogy a kormánynak sikerült elérnie a paksi beruházás teljes körű mentességét mindenfajta európai uniós szankció alól.
Szijjártó szerint a beruházás három szempontból kritikus fontosságú Magyarország számára. Először is, ez adja a garanciáját hazánk hosszú távú energiabiztonságának, mivel az új blokkok átadásával az ország teljes áramigényének mintegy hetven százalékát tudja majd az erőmű fedezni.
A rezsicsökkentés vívmányainak megóvása szempontjából is kritikus fontosságú a projekt, mert nagy mennyiségben villamos energiát termelni megbízható módon és olcsón ma leginkább nukleáris erőművekkel lehetséges.
A harmadik szempontnak pedig a környezet védelmét hozta fel, ami szerint az atomenergia igenis környezetbarát, amit az is jól demonstrál, hogy a paksi bővítés nyomán évi hárommilliárd köbméterrel csökken majd a magyar földgázfelhasználás, az éves szén-dioxid-kibocsátás pedig 17 millió tonnával.
„Tehát a környezet megkímélése, a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése és hazánk hosszú távú, önálló ellátásbiztonsága szempontjából is kulcsfontosságú a paksi beruházás sikere” – mondta Szijjártó Péter.
via 24.hu