Az energiaügyi tárca vezetője – jelenleg Lantos Csaba – bármikor felülírhatná a Duna túlmelegítésének tilalmát, vagyis hogy a Paksi Atomerőmű milyen mértékben melegítheti a folyót. Három civil szervezet is alkotmányellenesnek ítéli ezt a kormánytervezetet.
Az Energiaklub, a Magyar Természetvédők Szövetsége, valamint a Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA) közös közleményben hívja fel a figyelmet, hogy a július 27-én „társadalmi vitára” bocsátott tervezet önkényes és nagyarányú beavatkozás, amit nem indokol semmilyen természeti, vízügyi vagy műszaki körülmény. Szerintük az egyetlen ok az atomerőmű könnyebb működésének biztosítása. Mindez beláthatatlan következményekkel járna.
A hőmérséklet jelentős és rendszeres megváltoztatása a folyószakaszok teljes élővilágát érinti, különösen a gerinctelenek védekezőképességét csökkenti. A közvetett hatás is súlyos, ugyanis a melegebb víz alacsonyabb oxigéntartalma miatt több alga képződik. Ilyenkor felborul a teljes tápláléklánc, könnyebben megtelepszenek az őshonosokat kiszorító fajok is.
A Duna amellett, hogy az élőhelyek láncolata, biztosítja a fajok szabad mozgását is. A teljes hazai szakasz Natura 2000 terület. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés szerint a környezetpolitika alapja az elővigyázatosság. Ezt, illetve a környezetvédelmi szint csökkentésének tilalmát az Alkotmánybíróság is többször megerősítette.
A tervezett módosítás érdemi indoklás nélkül csökkenti a már elért környezetvédelmi szintet, meg nem jelölve azt az alkotmányos jogot, aminek védelme a törvényhozó szerint felülírhatná az egészséges környezetét. Így a tervezetet és annak úgynevezett hatásvizsgálati lapját is alkotmányellenesnek ítélik. Utóbbi szerint a tervezett intézkedés nem gyakorol a környezetre és a természetre jelentős hatást.
A jelenlegi blokkok mellé épül Paks II keretében két újabb atomblokk, amelyeket egyazon Duna-szakasz vizével hűtenének. A 2012-es év vízügyi adatai szerint már a beruházás környezetvédelmi engedélye a becsültnél nagyobbnak nevezte a nagyon alacsony vízállás és -hozam kockázatát. Kéri András, az Energiaklub igazgatója szerint azzal, hogy az atomerőművek termelését a folyó egyre gyengébb hűtőképessége miatt rendszeresen csökkentik, a nukleáris eljárás is „időjárásfüggővé” vált, így a valódi energiafüggetlenség helyett ezermilliárdos költséggel tervezett Paks II súlyos biztonsági kockázat.
Az aláírók szerint a Paks II környezetvédelmi engedélyének kiadásakor fennálló helyzet jelentősen megváltozott, annak visszavonását és új engedélyezési eljárást sürgetnek.
via Népszava