Különleges módon készült a felsőlajosiak pásztortarhonyája: szakácsuk, Bujdosó Emil húsból, kelkáposztából és zellerből először levest főzött, majd azzal öntötte fel a tarhonyát. A települések csapatainak helyszíni főzését idén nem engedélyezték biztonsági okokból Kecskeméten, így nem olyan hangulatos a gasztrohét, mint a tavalyi.
Augusztus 21-től 25-ig, azaz szerdától vasárnapig immár huszonhetedik alkalommal rendezi meg Kecskeméten az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület a Térségi Kertészeti és Élelmiszeripari Kiállítást. Tavaly újdonság volt, hogy a Hírös Forrás szökőkútnál az adott napon bemutatkozó települések hagyományos, főtt egytálételeket és desszerteket kínáltak az arra járóknak, és ez történik idén is.
Csütörtökön arra lettünk volna kíváncsiak, hogy a felsőlajosiak hogyan készítik a pásztortarhonyájukat. A standjuknál tudtuk meg, hogy a falujukban megfőzött ételt már készen hozták el, mert idén a katasztrófavédelem nem engedélyezte a főtéren való bográcsozást (tavaly az ételek a zöldfelületeken készültek, azokat most le is zárták).
Bujdosó Emil, aki kertészként, traktorosként és amolyan „mindenesként” dolgozik a felsőlajosi önkormányzatnál, azért elárulta a receptjét.
Száz főre persze ritkán főz bárki is – ekkora mennyiségű ételadagot árusítanak a települések a főtéren –, de érdekességképpen a fő hozzávalók:
- 3 kilogramm füstölt kolbász, 3 kilogramm sertéshús, 6 kilogramm tarhonya, 2,5 kilogramm vöröshagyma, 2 kilogramm fűszerpaprika, 2 kilogramm paradicsom; köménymag, só, bors, borsika ízlés és szükség szerint.
„A húsból, kelkáposztából meg zellerből főzök gulyásleves jellegű lét, és azzal öntöm föl a tarhonyát, nem csupán vízzel” – tudtuk meg Bujdosó Emiltől.
„Fölteszem a füstölt szalonnát, kicsit lepirítom, kiszedem a zsírját, utána bele a tarhonyát, azt megpirítom, majd hozzáteszem a hagymát, azzal egyet keverek, amikor üveges, akkor jöhet a pirospaprika, és végül felöntjük ezzel a gulyáslevessel. Utána még egy jó másfél órát főhet” – részletezte a felsőlajosiak szakácsa. Azt is elmondta, hogy rutinos a bográcsozó, mert a 30-40 fős vendégsereg nem ritka otthonában, ezért nem is volt kérdés, hogy a gasztroheti fogás az ő kiváltsága lesz. A tarhonya szerinte azért jó így nyáron, mert „nem olyan nehéz kaja, kis kovászos uborkával kiváló”.
Az biztos, hogy a vacsorára befizető vendégek jó étvággyal fogyasztották el az utolsó tarhonyaszemig.
A Térségi Gasztrohét további kínálata:
Augusztus 24., szombat
Tiszaalpár – Halászlé
Kecskemét-Matkó – Baracklekváros sütemény
Augusztus 25., vasárnap
Kunbaracs – Babgulyás
Bugacpusztaháza – Palacsinta
Lekvárfőzők találkozója – első alkalommal
A VIII. Aranyhomok Térségi Lekvárversenyt három kategóriában – hagyományos ízű; különleges, kreatív lekvárok; valamint zöldségkrémek és csatnik (chutney-k) – hirdették meg, és az egyesület tájékoztatása szerint szépszámú nevezés érkezett. A szakmai zsűri már értékelte a termékeket, a „Térség Lekvárja” cím eredményhirdetését augusztus 24-én, szombaton 16 órakor tartják. A díjátadó után, idén első alkalommal a lekvárfőzők találkozójára várják a téma iránt érdeklődőket. A találkozó célja a tapasztalatcsere, ahol a díjazott lekvárok készítőivel és a zsűritagokkal találkozhatnak a résztvevők. További újdonság, hogy idén a helyszínen meg is lehet kóstolni a díjazott lekvárokat.