fbpx
1.5 C
Kecskemét
2024. november 26., kedd

FRISS HÍREK

Fakitermelések zajlanak a kecskeméti véderdőkben, de ültetést is ígérnek

- Advertisement -

A Csalánosi erdőben, a katonatelepi véderdőkben és a Melinda parkban főleg idős nyárfákat vágnak ki, amelyeket az elmúlt évek aszályos időjárása alaposan megviselt, sok közülük ki is száradt. Helyükre főleg kocsányos tölgyet, csertölgyet, mezei juhart, mezei és vénic szilt és vadkörtét ültetnek majd.

A fakitermelésről Szabó Lajos erdőmérnök, Kecskemét erdészeti szakirányítója adott ki közleményt, ezt az önkormányzat ugyan nem küldte el szerkesztőségünknek, de más forrásból megkaptuk.

Mint kiderül belőle, több önkormányzati vagyonkezelésű erdőben lesznek (sőt néhol már zajlanak) fakitermelések a közeljövőben. Így például Katonatelepen, a Lombos utca-Zsigmond Ferenc utcai véderdőben, a Csalánosi erdőben, a Csalánosi Csárdát Kadafalvával összekötő földút mellett és az Alsószéktón lévő Melinda parkerdőben.

Szabó Lajos hangsúlyozza, ezeket a nagyobb fakivágásokat ilyenkor, a vegetációs időszak után, a téli nyugalmi állapotban kell elvégezni, mert ilyenkor jelenti a legkisebb beavatkozást az erdei életközösség életébe (mondjuk történt ez már máshogy is, mint ahogy arról korábban beszámoltunk: Katonatelepen, a Lugas sor és a vasút között a fakivágás idén március közepén kezdődött el, amikor a természet nemhogy ébredezett, hanem az enyhe februárnak köszönhetően már a szokásosnál hamarabb felébredt, a madarak javában készültek a fészkelésre).

Fotó: Hraskó István

„Idős nyárfa-és fenyő erdőkről van szó, melyekben időszerű a fahasználati beavatkozás. Az elmúlt évek aszályos időjárása rontotta erdeink egészségi állapotát, sok fa kiszáradt. Mivel ezen erdők közvetlenül a lakóövezet mellett találhatóak, ezért ezen erdőknek a léte, állapota, illetve bennük történő erdőkezelési munkák közvetlenül is hatással vannak a városlakók mindennapjaira” – írta a tájékoztatóban az erdészeti szakirányító.

A mostani fakitermelések legfontosabb céljai között említi:

  • az idős erdők felújítását, megújítását,
  • a kiszáradt fák által okozott veszélyhelyzet megszüntetését,
  • az erdő jelenlegi állapotának javítását, diverzifikálását, az ökológiai stabilitásának növelését,
  • valamint a parkerdő és a véderdő funkció fejlesztését.

A szakszerű fakitermeléssel az erdőszerkezetet a folyamatos erdőborítás irányába változtatják meg, a város közgyűlése által elfogadott, modern szemléletű erdőkezelési koncepció szellemében – hangsúlyozza Szabó Lajos.

Hasonló cikkünk:  Válaszolt a Magyar Közút: a KRESZ betartása esetén biztonságos a Kodály Iskolánál lévő kereszteződés

A biodiverzitás növelése érdekében holtfák is maradnak a területeken. A facsonkok, ágkupacok odúlakó madaraknak, különféle rovaroknak, gombáknak jelentenek élőhelyet.

A kivágandó fákat megjelölték. A kivitelezés időszakában a biztonságos munkavégzés, a balesetek elkerülése végett az erdőt, a munkaterületet, egyes erdővel határos utcarészeket lezárják a lakossági forgalom elől. A munkálatok elkezdéséről tájékoztatják az érintett lakóközösségeket (a Melinda parkerdőnél és a Lombos utcában már meg is történt ez a konzultáció). Kérik a lakókat, legyenek türelemmel, szeretnék elkerülni a veszélyes helyzeteket.

A fakitermelések után erdősítést is terveznek az idős erdők megújulásának elősegítésére. Ennek során többezer őshonos keménylombos facsemetét ültetnek el: kocsányos tölgyet, csertölgyet, mezei juhart, mezei szilt, vénic szilt (az év fája), magyar kőrist, vadkörtét, sajmeggyet. A cserjeszintet is szeretnék gazdagabbá tenni az erdei madarak miatt.

„Bízunk benne, hogy a munkálatok eredménye mindenkit elégedettséggel fog eltölteni. A munkálatok után tovább élvezheti a közösség a kecskeméti városi erdők adományait: a por, szél, a kipufogó gázok elleni védelmet, a klíma kiegyenlítő hatást, az erdei életközösség közelségéből adódó rekreációs hatást. Itt gyermekeink is testközelben ismerkedhetnek meg társainkkal, az erdeinkben élő fákkal, állatfajokkal és valóban érezni és érteni fogják azt, hogy az ember is része a természet nagy rendszerének. Fenntartható, boldog jövőt pedig csak az erdőt, a természetet tisztelve képzelhetünk el” – hívja fel a figyelmet a város erdészeti szakirányítója.

Kecskemét meglévő zöldfelületeinek nagyon fontos részeit alkotják a véderdők, megmaradásuk kulcskérdés a jobb levegő, a szél és a por elleni védelem, a mikroklíma javítása érdekében. De akkor miért vágnak itt ki fákat? És hogyan ültetnek? Szabó Lajos nemrég etémában nyilatkozott a KecsUP-nak.

Mi, hogyan és miért történik a véderdőkben? – a Kiserdőben és Katonatelepen jártunk

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Rejtélyes kínai telefonhívások Kecskeméten: egyre komolyabb az ügy, megszólalt a hírközlési hatóság is

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság álláspontja szerint a rejtélyes kínai telefonhívás felhasználói oldalról gyakorlatilag kivédhetetlen, tenni csupán a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...