A Leskowsky Hangszergyűjtemény delegációjaként Tajvanra utazik három kecskeméti zenész, Szilágyi Áron, Drabant Béla és Almási Krisztián, vagyis az idén 10 éves Zoord zenekar. 2024. november 21-től 24-ig egy fesztiválon vesznek részt, ahol hangszerbemutatót és táncházat tartanak, zenét oktatnak, és fő fellépőként adnak koncertet. A felkérésről, a manilai, kambodzsai és vietnámi kitérőről és a decemberi dorombfesztiválról Szilágyi Áronnal, a hangszergyűjtemény és a zenekar vezetőjével beszélgettünk.
– Hogy kerül a doromb Tajvanra?
– Kevesen tudják, de Tajvanon sok száz éven keresztül hagyományos hangszer volt a doromb. Ez kissé feledésbe merült, ám egy lelkes fiatal társaság beleszeretett ebbe a hangszerbe, és úgy döntöttek, hogy felélesztik a régi hagyományt. Az első dorombfesztiváljuk már sajnos belecsúszott a Covid járványba, amikor pedig a következőre meghívtak volna bennünket, már teljesen lehetetlen volt kiutazni. Aztán, mikor végig söpört a járvány a világon, elakadtak a dolgok, így lényegében véve 4 év óta szerveződik ez a fesztivál. Most azonban minden adott, így 2024. november 21-től 24-ig ott leszünk a Zoordal. Engem, mint szóló játékost és oktatót hívtak meg, a zenekart pedig azért, mert nemzetközi szinten is az egyik legismertebb olyan képviselője a dorombzenének, akik mai hangzásba tudják az autentikus dorombjátékot beleilleszteni. Szeretnék ők is a fiatalokhoz eljuttatni a hangszert, annak szeretetét.
Dorombkoncert a felhőkarcolók árnyékában
– Tajvant nagyon sokan azonosítják a high-tech környezettel, de van egy nagyon különleges és ősi kultúrája, ami csak a szigetre jellemző. És ennek a kultúrának része a dorombjáték is. Épp ezért a fesztivál a hegyek között van, egy nemzeti parkban látogatóközpontjában, a sziget és a dzsungel közepén, különleges természeti környezetben. Tehát nem a nagyvárosi miliő, hanem pont a „vissza a természetbe” érzés adja a rendezvény alapját. Mivel a doromb egy misztikus hangszer, amely által a hagyományok szerint misztikus lényekkel kerültek kapcsolatba az itt élők, a fesztivál tematikája is ilyen különleges, érdekes, földöntúli lesz. Előreláthatólag nagyon nagy látogatószámmal, mert azt mondták a szervezők, hogy a jegyek nagy része már elfogyott.
– Jó sok év eltelt az első felkérés óta. Találkoztatok már személyesen a szervezőkkel?
– Igen, tavaly augusztusban jártak Kecskeméten, amikor is megbeszéltük a fellépés és az oktatás részleteit. Elhoztam őket a Leskowsky Hangszergyűjteménybe is, ahol beleszerettek a múzeumba. És ettől fogva bővült a programunk.
Azt kérték, hogy az oktatás, táncház és a zenekar koncertje mellett legyen hangszerbemutató is kint. Úgyhogy lényegében véve a hangszergyűjtemény delegációjaként fogunk Tajvanra utazni, így ez egy többrétű kulturális misszió lesz
– meséli Szilágyi Áron.
A zenekarral szombat este fogunk játszani, mint fő fellépő, majd Krisztián hazarepül, mi pedig Bélával, a zenekar hegedűsével és énekesével tovább utazunk. Izgalmas feladatok várnak ránk, egészen december 4-ig.
– Ha feladat, akkor nem turistaként folytatjátok. Mi vár rátok és hol?
– Átmegyünk Manilába, a Fülöp-szigetekre, ahol a Manilai Egyetem néprajzi szakán fogunk előadást tartani, a magyar népzene és a doromb kapcsolatáról, és koncertet adunk. Ezek után pedig Vietnám északi részén, Hanoiban, szintén az egyetemen tartunk egy előadást. Ezt követően pedig Kambodzsába utazunk. A Kambodzsa Kulturális Öröksége nevű szervezet felvette ugyanis velem a kapcsolatot, hogy a dorombjátékot ők is szeretnék újból feltámasztani. Nagyon sokat dolgoznak ezen, és mivel ismerik a munkásságomat, felkértek, hogy tartsak előadást, valamint workshopot, amelynek köszönhetően másfajta játéktechnikákat is megismerhetnek. Szeretnék, ha bemutatnám, hogyan lehet egy alapvetően ősi hangszert újból trendivé tenni a fiatalok között, mi ebben a cool, mi ebben az érdekes, hogy lehet akár modern zenében is felhasználni. Ebből fog állni a mi kis kéthetes kanyarunk. Aztán pedig gőzerővel esünk neki a Global Vibes Dorombfesztivál utolsó simításainak, amire december 27-én kerül sor.
Szerző: Csenki Csaba