fbpx
0.6 C
Kecskemét
2024. december 23., hétfő

FRISS HÍREK

Az agresszívan kéregetők ellen lép fel a rendőrség közterületi akciócsoportja, de ahogy tudnak, segítenek is a hajléktalanoknak

- Advertisement -

Civil ruhás rendőrök is részt vesznek a Kecskeméti Rendőrkapitányság nemrég elindított Közterületi Akciócsoportjának munkájában, amelynek célja az agresszívan, a járókelők számára fenyegetést jelentő módon koldulók előállítása. De a rendőrség együttműködik a mentőszolgálattal és a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal is, hogy a hidegben kihűléssel fenyegetett hajléktalanok biztos menedékre jussanak.

Kecskeméten egy akciócsoport alakult, melynek feladata többek között a közterületek rendjét sértő magatartások elleni hatékony fellépés – írta még november 20-án a police.hu, egyúttal be is számoltak a csoport első sikeres felderítéséről. Az egyik civil ruhás tag egy benzinkútnál figyelmes lett egy férfira, akinek a számláján már több lopás is van, ezért hívta a kollégáit. Miután az illető kiment a shopból, az egyenruhás rendőrök nem sokkal később igazoltatták, és a kabátjába rejtve tíz csokoládét találtak nála. A benzinkút személyzete ekkor még észre sem vette a lopást, a biztonsági kamerák felvételei viszont igazolták, hogy onnan emelte el az édességet.

Ebből a hírből nem derült ki, de egy hajléktalan személyről volt szó, aki már több alkalommal vitt el kisebb-nagyobb értékű árut üzletekből – tudtuk meg Gama-Kovács Gábor alezredestől, a Kecskeméti Rendőrkapitányság vezetőjétől.

Mint a KecsUP-nak elmondta, az akciócsoport valóban elsősorban a hajléktalanokkal foglalkozik. A beszélgetés során hangsúlyozta, ez kellő empátiával történik és nem céljuk a fedél nélkül élők és a koldulók elleni indokolatlan fellépés, sőt, a nehéz helyzetben lévőkön igyekeznek segíteni is – viszont mindenképpen törekednek az agresszív kéregetők előállítására, hiszen ez lakossági elvárás is a hatóság irányába.

Gama-Kovács Gábor alezredes, a Kecskeméti Rendőrkapitányság vezetője

„A bűncselekmények nyomozása, szabálysértések felderítése során számos alkalommal tapasztaltuk, hogy a hajléktalan személyekhez kapcsolódik egyfajta kriminalitás. A járókelők leszólításával történő koldulás szabálysértés, amely akár garázdaságba is átcsaphat, de a hajléktalanok ellen, az ő sérelmükre is gyakran követnek el bűncselekményt. Az a célunk, hogy minderre reagáljunk” – jelentette ki a kapitány.

A szabálysértésekről szóló törvény szerint aki gyermekkorú személy társaságában koldul, szabálysértést követ el, miként az is, aki „közterületen vagy nyilvános helyen, olyan módon koldul, hogy a járókelőket, illetve a nyilvános helyen jelenlévőket pénz átadása céljából leszólítja”, vagy „házról házra, illetve lakásról lakásra járva kéreget”.

Az akciócsoport tagjai az agresszívan kéregetőket előállítják és gyorsított eljárás keretében folytatják le vele szemben az eljárást.

Azzal természetesen tisztában vannak, hogy a pénzbüntetés kiszabása hajléktalanoknál meglehetősen hiábavaló, nem bír visszatartó erővel, hiszen az elkövetők nagy része nem rendelkezik vagyonnal, nincs pénze, hogy kifizesse a büntetést. De egyrészt valamit tenni kell a közterületen elterjedt erőszakos kéregetés visszaszorításáért, másrészt pedig nem mindenki az, aminek látszik.

„Nem egy esetben találkoztunk olyan erőszakos kolduló személlyel, akinek lakása volt egy közeli városban, és Kecskemétre kéregetni jár, ebből él. Többen az ország más vidékeiről, Borsodból vagy a Nyírségből érkeznek, de ők általában csak rövid ideig maradnak és továbbállnak. Igazoltatás során egyeseknél kiderült, hogy máshol elkövetett bűncselekmény miatt már keresik a rendőrkollégák, őket természetesen őrizetbe vettük” – mondta a rendőrkapitány.

A felderítés hatékonysága érdekében az akciócsoport munkájában civil ruhás rendőrök is részt vesznek, ők szólnak az egyenruhásoknak, ha agresszívan koldulókat látnak. Gama-Kovács Gábor hangsúlyozta: aki nem szólítja le a járókelőket, és szegődik az útjukba, azokkal szemben nem lépnek fel.

Hasonló cikkünk:  Jelentős létszámhiánnyal küzd a rendőrség

Viszont felkészítik és kérik is kollégáikat, hogy más szempontból is figyeljenek a hajléktalanokra, és lássák meg bennük a kiszolgáltatott, rendkívül nehéz helyzetben lévő embert, akinek nincs otthona.

„Rendőreink odamennek hozzájuk, megkérdezik, minden rendben van-e. Ha arra szükség van például ittasság miatt, akkor értesítik a mentőket, nehogy öntudatlanul a földön fekve kihűljön a hideg időben. Az akciócsoport megalakításakor ez a segítségnyújtás is kiemelten fontos szempont volt” – mondta a kapitány.

Mindezek miatt nemcsak a polgárőr egyesületekkel és a Kecskeméti Városrendészettel működnek együtt, hanem a mentőszolgálattal és a Máltai Szeretetszolgálat kecskeméti csoportjával is. Ha kell, mentőt hívnak a hajléktalanhoz, vagy értesítik a szeretetszolgálat munkatársait, hogy vigyék el a bajbajutottat a Matkói úti hajléktalan-ellátó központba, de szükség esetén ők is megteszik ezt.

A kapitány szerint még azok is elfogadják őket, és tudomásul veszik jelenlétüket, akikkel szemben intézkednek, akiket előállítanak.

„Nincs semmi ellenállás a részükről, tisztában vannak azzal, miért történik az eljárás és az elmúlt másfél hónapban már megszokták. Akik pedig egy helyben üldögélve vagy állva kéregetnek, meg is szokták köszönni, hogy megkérdezzük, nincs-e baj. Miután gyakran találkoznak, kialakul a hajléktalan és a rendőr között egyfajta kapcsolat, ami mindenképpen előnyös.”

Fotó: KecsUP Hírek, Hraskó István

Nyilván nem a rendőrség egyedüli feladata, hogy ezt az összetett társadalmi problémát igyekezzen megoldani, az egyszerű egyenruhásra ilyen értelemben hálátlan szerep hárul. Hogyan fogadják ezt?

„A parancsnok mindig megfelelő eligazítást ad a csoport tagjai számára, azt pedig külön fontos velük megbeszélni, hogy mi ennek az egésznek a célja: röviden az, hogy a közterületeken rend legyen. A rendőrségnél mindenki arra esküdött fel, hogy a közrendet fenntartsa, ezért elfogadják, hogy most Kecskeméten ilyen feladat is van. Ezt a sokakat zavaró problémát társadalmi szinten kell kezelni, nekünk ebben ez a szerepünk, együttműködve a Városrendészettel, polgárőrséggel, Máltai Szeretetszolgálattal. Úgy gondolom, jó úton haladunk” – vélekedik Gama-Kovács Gábor.

Előzetesen felmérték, melyek azok a területek a városban, ahol az agresszív koldulás rendszeresen előfordul. Ilyen helyszínek például a vasúti pályaudvar és a Malom bevásárlóközpont környezete, a Deák tér, vagy a nagyobb bevásárlóközpontok parkolói. Úgy vélik, az elmúlt hetekben sikerült visszaszorítani a jelenséget.

A csoport napi szinten végzi feladatát, van készenlétesük azokra az esetekre, ha valaki elzárással sújtandó szabálysértést követ el, így a gyorsított eljárásokat mindig el tudják indítani. A főkapitányság Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Osztály állománya is gyakran segíti az akciócsoport munkáját. Felvették a kapcsolatot a bevásárlóközpontok biztonsági személyzetével is, velük is összedolgoznak.

Felmerül a kérdés, hogy a rendőrség köztudomású létszámhiányos helyzete ellenére hogyan van kapacitásuk az akciócsoport működtetésre.

„Először feltérképezték a problémakört, és hogy milyen lehetőségeink vannak, majd utána dolgoztunk ki egy tervet és aszerint dolgozunk. Ha kell, akkor átszervezzük a szolgálatokat, átcsoportosítunk erőket. Hiszek a szervezésben, megfelelő előrelátással és rugalmassággal kell kezelni a helyzeteket” – jelentette ki a kapitány.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Vasárnaptól már az új vonalszámokkal közlekednek a kecskeméti buszok

2024. december 22-én, vasárnap bevezetik Kecskeméten a helyi járatú autóbuszok új számozási rendszerét. A könnyebb alkalmazkodáshoz segítséget kapnak a...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...