A kormány 84 oldalas módosító javaslatcsomagot nyújtott be a parlamentnek a költségvetéssel kapcsolatban, és 200 pontban változtatna. Ezeket várhatóan el is fogadják a képviselők a jövő heti szavazáson – írja a Népszava.
Az ellenzék által benyújtott mintegy 400 módosító javaslat mindegyikét azonban – szokás szerint – figyelmen kívül hagyta a kormány. A hiánycélt nem befolyásolják a módosítások, így a tervezet 4122 milliárd forintos deficittel számol 2025-re.
A túlzó növekedéssel számoló költségvetés ugyanakkor a piacok számára mérvadó GDP-arányos hiány az idei 4,5 százalékról 2026-ra 3,7 százalékra csökkenhet – ha a lap szerint összejön.
A kormány több milliárd forintot csoportosított át kormányzati épületek beruházására, felújításra, így a már befejezettnek hitt parlamenti felújítás tovább folytatódik, sőt megkezdődik a „II. ütem” tervezése. Ezen felül közelebbről meg nem nevezett kormányzati beruházásokra a kormány 20 milliárdot különített el, valamint 60 milliárd forinttal, 160 milliárd forintra megemelte a vagyonértékesítési bevételeket. A kormány Tiborcz István és Garancsi István cégeinek az új irodákért 119 milliárd forintot fizet ki.
Továbbá:
- A mogyoródi Forma-1 pálya működési támogatását nyolc milliárd forinttal fejelik meg, így jövőre a Hungaroring Zrt. működése 27 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.
- Plusz két milliárd forint jut vasútfejlesztésre, de ez is a Budapest-Belgrád vasút magyar szakaszának felújításra megy. Ezzel együtt csak jövőre 199 milliárdot költ erre a kabinet.
- A bíróságok és a Kúria személyi kiadásait az eredetileg beterjesztetthez képest 43 milliárd forinttal csökkentenék.
- Emelik viszont 29,6 milliárd forinttal, 379 milliárdra a szociális célú nem állami fenntartású szolgáltatások támogatását. Az összeg kizárólag a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének fedezetére szolgál.
- 45 milliárdos többlete lesz a Batthyány-Strattmann László Közalapítványnak, ugyanis a kormány tervei szerint a közalapítvány látná el a jövőben a biztosítási alapon – nem csak méltányossági alapon – igényelhető jellemzően nagy értékű gyógyszerterápiás ellátások támogatását. Ezt az összeget az Egészségbiztosítási Alaptól veszik el, vagyis nincs szó plusz pénzről az egészségügy számára.
- A „közmédia” költségvetési támogatását is megemelik, az eredeti 132 milliárd forinttal szemben az állami média jövőre már 141 milliárdos költségvetési támogatást kaphat. Az indoklás szerint: a „közszolgálati tevékenység magas színvonalú ellátása érdekében a rendelkezésre álló források bővítését célozza.”
- Ötmilliárdos pluszt kap működésre a Lánczi András elnök által vezetett – de inkább Schmidt Mária által fémjelzett – Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány.
- A NER filmipari tevékenységének támogatása pedig 10 milliárd forintot kap a kulturális tárca „történelmi filmek megvalósításnak támogatásra.”